Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Zvuk rozbitého skla

Máte rádi detektivky? Baví vás sledovat život vyšetřovatelů? Trocha toho zeměpisu vám nečiní problém? Pak je tu knížka jako dělaná pro vás. Zvuk rozbitého skla od Deborah Crombie je román zasazený do legendárního místa jménem Křišťálový palác v Londýně. Z knížky se dovíte, že kromě monumentálnosti stavby a jejího tragického konce v plamenech je to místo, které přitahuje mnoho hudebníků, produkujících zde svoje umění.

Křišťálový palác je plný pouličních umělců a jedním z nich je vycházející hvězda Andy Monahan, jež se stane součástí vyšetřování vraždy právníka. Renomovaný právník, s nímž měl Andy potyčku v baru, zemře za podivných okolností se sexuálním podtextem. Do případu se pouští dvě nadějné policistky, které během vyprávění postupně odkrývají svá soukromí. Gemma se s manželem stará o tři děti a řeší problémy adoptované dcerky, která má strach z odloučení. Druhá policistka Melody žije sama a společnost jí dělá její kamarád Doug.

Příběh popisuje každodenní život u policie a vy máte pocit, že jste součástí týmu. Dozvídáte se logiku kroků, které jsou pro policii řešící vraždy každodenní rutinou. Říkáte si, že práce policie je občas otravná a občas plná života. Každá kapitola vás na začátku uvede do kontextu pomocí pár vět o historii Křišťálového paláce, a vy máte obrovskou chuť to vidět naživo. To se ale stát nemůže, protože shořel až k základům. Tato jedinečná stavba své doby se do tváře města vryla tak nezapomenutelně, že se po ní pojmenovala dokonce i čtvrť. V parku stejného jména se schází dodnes řada umělců, převážně z hudební branže. Postupně se děj rozplétá a vás to vtahuje do děje. Dozvídáte se o dětství Andyho Monahana a jeho problémech s matkou, která se ráda napije. Popis anglického počasí vás nenudí, jak to umí Jiráskovy romány, ale s chutí si přitáhnete deku blíž k bradě a oceníte, že jste doma v teple. Začátek knihy vám naznačí vraha, závěr vám však dá rozuzlení trochu jiné, než jste čekali.

Deborah Crombie má na svědomí již 16 knih, v nichž jsou hlavními hrdiny Gemma Jamesová a Duncan Kincaid. Její prvotina Až za hrob byla dokonce nominována na prvotinu roku 1993. I když se autorka narodila v Texasu, v tomto románu se ukazuje její láska ke Skotsku a Anglii, kde prožila dlouhá léta.

Pokud máte chuť na detektivní příběh a čaj s mlékem, kterého je zde víc než dost, tak mohu vřele doporučit.