Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Černá orchidej

Pokud máte rádi netradiční děj komiksu, nádherné obrázky, ladné křivky éterických bytostí a trochu té ekologie, pak je tu pro vás nový komiks Černá orchidej, nad nímž znovu spojili své síly Neil Gaiman & Dave McKean.

Anotace na tuto knihu mě zaujala, a tak jsem se rozhodl si ji přečíst a napsat o ní. Přebal sliboval nestandardní komiks, poutavé křivky hrdinky a mistrovskou kresbu. Inu, nebyl jsem tak daleko od původní představy o knize, i když v tom nadšení byl malý háček. Vše má ale svůj čas, tak pojďme na tento komiks od začátku.

Před tím, než stvořil Sandmana, napsal Neil Gaiman příběh Černé orchideje. Druhořadé superhrdinky, která se postaví zlu a umřePoté, co je Susan Lindenová alias Černá orchidej brutálně zavražděna, zrodí se znova, jako hybrid rostliny a člověka. Už není tou, kterou bývala. Ale kým vlastně je? Na cestě za tajemstvím vlastní lidskosti (a pomstou) musí rozmotat pavučiny lží a tajemství. Začíná na chladných ulicích velkoměst a končí v srdci amazonského deštného pralesa. Černá orchidej je mistrovské dílo, které vzešlo ze spolupráce jednoho z nejlepších komiksových scenáristů a jednoho z nejvýraznějších kreslířů, geniálního Davea McKeana (Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě).“ Anotace vydavatelství CREW

Kniha tedy zaujme v první desítce stran, a to smrtí hlavní hrdinky. Vrchní padouch vám krásně naznačí, že od tohoto díla nemáte čekat obvyklý děj. Po zajetí hrdinky, kdy by ji za normálních okolností chvíli věznil, ona by nalezla způsob, jak se osvobodit, a pak by všechny pobila, ji rovnou zabije. Po počátečním šoku se začne rozuzlovat děj a začnete si zvykat na všudypřítomnou fialovou a zelenou barvu. Možná vám tahle věta přijde podivná, ale příbuzné hrdinky mají fialovou barvu a děj je do značné míry eko, takže zelená kontrolka vám bude blikat při každé stránce v hlavě. Je nutné říct, že tenhle pocit vás do konce čtení nepustí. Nu ale zpátky k ději. Příbuzné hrdinky se proplétají spletí města, lží a intrik až do džungle, která se zdá být rájem. Jak to ale v takových idylických místech bývá, přijde člověk a idylka je v… pryč.

Ukázka z knihy zdroj: casopisxb1.cz

Ukázka z knihy
zdroj: casopisxb1.cz

Celým příběhem vás provází múza zvaná Susan Lindenová – inspirace vědce, který podle ní vytvořil všechny tyto podivné bytosti. Zároveň je ale manželkou padoucha Carla, druhořadého gangstera.

Děj má myšlenku hraničící s genialitou, ale musíte se k němu prokousat onou bujnou zelení, kterou je kniha obalena. Knihu bych bez uzardění přirovnal k filmu Avatar. Nádherné scenérie, poutavý děj, ale po zhlédnutí máte takový podivný pocit při pohledu na uvadající kytku doma na okně a kelímek od jogurtu ještě třikrát olíznete, než ho vyhodíte.

Na závěr snad ještě něco málo o autorovi: Neil Gaiman začal pronikat do veřejného života jako žurnalista sci-fi a proslavil se scénářem ke komiksu Sandman. Mezi známé kousky patří scénáře k seriálu Nikdykde, jeho zfilmované knihy Hvězdný prach, Koralina nebo ostatní kousky, např. Američtí bohové, Anansiho chlapci a Kniha hřbitova. Spoluautor Černé orchideje, Dave McKean, dlouhá léta spolupracuje s Neilem Gaimanem a jejich dítkem je například již zmiňovaný SandmanSignal to noise.

Černá orchidej

Neil Gainman a Dave McKean

CREW 2014

180 s.