Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

EXODUS: Bohové a králové

Egyptský faraon Seti (John Turturro) předává vládu svému synovi Ramsesovi (Joel Edgerton). Spolu s ním se na vládě podílí jako rádce i spolubojovník jeho nevlastní bratr Mojžíš (Christian Bale). Oba vyrůstali spolu jako bratři, a tak je mezi oběma silné pouto. Mojžíš se z obou jeví jako schopnější, což ale není Setimu vhod i kvůli židovskému původu nevlastního syna, o kterém dosud neví ani on sám. Mojžíš se o svém původu posléze dozví od předáka místních Židů (Ben Kingsley) a faraon využije intrik k Mojžíšově vyhnání. Během vyhnanství se Mojžíšovi zjeví Bůh a on se vrátí do Egypta, aby svůj lid vyvedl z otroctví. Proti tomu se postaví Ramses (který se už v té době staví na úroveň bohů), čímž se oba nevlastní bratři stanou nepřáteli. Následuje deset egyptských ran, rozestoupení moře a vyvedení Židů z Egypta, jak nám říká biblický scénář.

EXODUS: Bohové a králové, CinemArt

EXODUS: Bohové a králové, CinemArt

EXODUS: Bohové a králové, CinemArt

EXODUS: Bohové a králové, CinemArt

Jak už lze od Ridleyho Scotta očekávat, jedná se o velkolepou podívanou s propracovanými detaily a s efektními scénami ve 3D. Herci v hlavních úlohách působí opravdu přesvědčivě, jen by možná měli mít trochu víc prostoru ke ztvárnění postav. Otázkou je obsazení Sigourney Weaverové do role Mojžíšovy matky, kde ji můžeme vidět a slyšet jen pár minut. Po slibném začátku následuje dějově poněkud řidší část s Mojžíšovým vyhnanstvím, což později oživí deset egyptských ran po Ramsesově odmítnutí Mojžíšovy žádosti o odvedení Židů z Egypta. Samotné Ramsesovo odmítnutí působí tak trochu WTF?! „Z ekonomického hlediska je to problematické,“ což bych pokládal za dobrou hlášku. Deset egyptských ran pak následuje jedna za druhou, že je ani nestačíme počítat — 3D hmyz nám leze po límci, vlny žab se na nás hrnou, krupobití krupobije. Trochu jsem se obával rozestoupení moře, ale tvůrci ho naštěstí pojali velmi realisticky — moře prostě ustoupilo neobvykle velkým odlivem. Následující přílivová vlna pak smete Ramsesovu armádu a 400 000 Židů je za vodou.

Nečekejte nějaký nový pohled na biblický příběh nebo hlubší filosofické úvahy. Pokud se připravíte na solidní holywoodskou podívanou, nebudete zklamáni. Ale použít Exodus jako prostředek pro zdařilé využití 3D technologie mi připadá trochu málo.

EXODUS: Bohové a králové
Drama / Historický
Velká Británie / USA / Španělsko, 2014, 151 min
Režie: Ridley Scott
Scénář: Steven Zaillian
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Alberto Iglesias
Hrají: Christian Bale, Joel Edgerton, Aaron Paul, Sigourney Weaver, Ben Kingsley, María Valverde, Ben Mendelsohn, Indira Varma, John Turturro, Golshifteh Farahani, Emun Elliott, Dar Salim, Hiam Abbass, Kevork Malikyan, Ghassan Massoud, Jorge Suquet

Petr Vít

Jsem nyní nepracující důchodce, užívající si zbytku života, příležitostný webmaster, profesí správce IT, duší hudebník. Co mám rád, možná poznáte z mých recenzí...

More Posts

Follow Me:
Facebook