Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Jsou zpět!!!

Dokáže je někdo zastavit? Je to vůbec možné? Ať je to jak chce, Scooteři jsou tady s námi již 21 let, právě vydávají svůj 54. singl, nedávno vyšlo jejich 17. studiové album The Fifth Chapter a stále jako by neměli dost. Název i obálka nového singlu Cant Stop The Hardcore tento nekonečný stav pěkně znázorňuje.

Zdroj obrázku: Scootertechno.com

Každý si název může přeložit po svém, ale vždy bude znamenat více méně totéž – Nejde nás zastavit! Scooteři totiž od počátku svých dnů svou hudbu prezentují jako hardcore, tedy něco, co je opravdu krutá řežba. Ve skutečnosti je hudební styl hardcore trochu o něčem jiném ani se nejedná o žádný heavy metal. To jen aby nedošlo k omylu.

Na první pohled vám možná přijde obálka singlu hodně povědomá. Ano, správně, stejná fotka jako na albu T5C. S tím rozdílem, že obličeje členů kapely jsou nahrazeny hlavami dinosaurů. Předpokládám, že tím chtěli naznačit, že jsou dinosauři (zkušení chlápci) elektronické hudby. Nápad možná dobrý, při troše štěstí se člověk zasměje, jenže chtělo by to trochu více kreativity. Stejná fotka byla použita i na předcházejícím singlu Today (pochopitelně bez hlav dinousaurů). U Scooterů doposud nebyl žádný problém s obálkami. Každá je odlišná a spousta z nich vypadá opravdu pěkně. Netuším, v čem je problém. Že by se už hoši nechtěli fotit?

Ještě než se dostaneme k popisu singlu a klipu, pojďme se trochu podívat na historické pozadí. O předcházejících dvou singlech z alba, konkrétně Bigroom Blitz a Today, se můžete dočíst v mém předchozím článku. Nezapomeňte se mrknout i na videoklipy. Co se týče obsahu singlů, jsou relativně chudé. CD už jsou nějakou dobu na ústupu, prim hraje digitálně stahovaná hudba, což je nejspíš důvodem, proč Scooter už nějaký ten pátek vydává pouze tzv. 2-track singly (CD obsahuje jen dvě skladby). Zbytek skladeb je možno pouze stáhnout. Základní verze písničky (radio edit) plus její symbolicky a nezajímavě prodloužená verze (extended mix) nebo místo ní jiný průměrný remix to je málo, fanoušci jsou zvyklí na víc. Kampak se poděla naducaná CD se čtyřmi, šesti plnohodnotnými skladbami? Scooteři si zřejmě začali uvědomovat tento špatný krok (však od roku 2009, co vznikl tento špatný fenomén, se rapidně snížila prodejnost singlů, a tím pádem úspěšnost v hitparádách), tak si pro nás připravili hned pět nových verzí písničky Cant Stop The Hardcore. A teď všichni zbystřete pozornost. Po čtyřech letech se vrací Bside!!! B-side (strana B) je bonusová skladba na singlu, která většinou nemá souvislost ani s hlavní písničkou, ani s albem. Tedy úplně nová skladba navíc! No jen blázen by to nebral.

Do poslední chvíle nebylo jasné, jaká skladba z alba bude třetím singlem. Nejprve nás australská zpěvačka Vassy, která se Scootery spolupracovala na dvou skladbách, zmátla informací na svém facebookovém profilu: „Právě vyjíždím točit klipy k písničkám Today a Radiate.“ Today dávno vyšel, Radiate prozatím ne. Singlem se ale určitě stane, protože je to prostě pecka, která zní suprově.

Poté na nás v půlce listopadu udeřilo jako blesk z čistého nebe zcela nečekané a neohlášené video k songu 999 (Call The Police). Písnička šlape dobře, je plná energie, nese se v typicky Scooterovském hardstylovém stylu. Video, to už je jiná káva. Je složeno ze samých nudných a nic neříkajících koncertních záběrů. Slabota. Na pozadí hraje neupravená albová verze skladby. Takže nakonec ne Radiate, ale 999? Ne, video zřejmě slouží pouze k propagaci alba. Posuďte sami:

Mezitím Scooteři zremixovali skladbu Gentleman Of The Year od Beatsteaks. Pěkně se nám rozjeli, sází jednu pecku za druhou.

Výběr skladby Cant Stop The Hardcore jako další singl bych vůbec nečekal. Mně osobně se nelíbí, považuji ji za jednu z nejhorších věcí na albu, avšak plno fanoušků je rádo, že se Scooteři konečně vydali zpátky typickým nekomerčním směrem. Taky jsem rád, jenže to by skladba musela znít trochu jinak. Připadá mi, jako by ji zpívala banda podnapilých chlapů v hospodě. Neříkám, že je špatná, ale tohle fakt nemusím. V průběhu písničky se střídá styl tradičních řeckých písniček s hardstylem. Nic víc, nic míň. Není tu sloka ani refrén, prostě to tak nějak hraje. Melodie jsou propůjčeny z písniček Eviva España od Samanthy a Sirtaki od Zorba The Greek.

Klip je po dlouhé době filmový s náznakem příběhu i vtipu. Odehrává se na řecké oslavě někdy v dřívějších dobách. Kapela zde vystupuje jako hudební doprovod. H.P. zpívá s kytarou, Phil vyměnil klávesy za druhou kytaru a Michael také na chvíli opustil klávesy a sedí za bicíma. Vše samozřejmě jen symbolicky, ve skutečnosti je hudba složena elektronicky. Je zde použito plno dobových kulis a převleků, Scooteři mají dokonce vousy. Svou roli tu dostal i německý komik Heinz Strunk. Pěkně se na to dívá.

Teď přijde jedno velké zklamání – maxi singly se nevracejí, zůstáváme u 2-tracků. Na CD vychází „nudná klasika“ radio + extended, zbytek jen jako digital download. Ano, bohužel i ten B-side…

Rádiová verze je kratší oproti albové, přibylo pár hlášek frontmana, ale jinak se toho moc nezměnilo. Prodloužená verze toho o moc víc nenabízí, jen je prostě delší a trochu jsou pozměněné vokály. Heavyweight Edit se liší pouze rozjezdem skladby, jinak stejné jako rádiovka. Poprvé v historii kapely se setkáváme s instrumentální verzí skladby (čistá hudba beze zpěvu). Dobré, pokud si chcete sami zazpívat či se zaposlouchat do ničím nerušené hudební linky. Za zmínku stojí snad jen Scooter Remix (dříve se vlastní remixy skupiny jmenovaly club mixy) – pravý hardstylový nářez s dobrým rozjezdem. A B-side se zvláštním názvem Hain A.M.? Buďme rádi, že ho vůbec máme, klidně může být už nadobro poslední, ale hudebně zrovna moc nevyniká. Nevýrazné zvuky, melodie žádná. Zní podobně jako albové instrumentálky Jaguare a In Need. Skoro bych řekl, že je to jakási první verze (demo) těchto skladeb, která nakonec nebyla na album umístěna.

Tak co tipujete na čtvrtý singl? Opožděný Radiate? Nebo nakonec přeci jen 999 (Call The Police)? Nebo něco úplně jiného? Nechme se překvapit, budu vás o všem informovat, nebojte. :-) Snad se i příště dočkáme B-sidu, případně instrumentální verze rádiovky. Nezbývá než doufat.

Jiří Sobota

Jiří Sobota

Studovaný obor: sociální práce; záliby: poslech hudby (převážně kapela Scooter), sbírání hudebních CD, skládání hudby (hudební projekt ZoneX), tvůrčí psaní (recenze, povídky, texty), focení + natáčení, Playstation 1, turistika, dobrovolnictví - aktivizační činnosti se seniory, příležitostně film, divadlo, kniha

More Posts - Website

Follow Me:
YouTube