Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

V čele nových seriálu kralují detektivky i vesnická reality show

Zdroj obrázku: Ceskatelevize.cz

První měsíc roku 2015 je již v polovině, proto nezbývá než se ohlédnout za několika novými seriály. V tomto článku se zaměříme na pořady, které uvedla Česká televize.

Vraždy v kruhu

Seriál vycházející z literární předlohy Ivy Procházkové byl jedním z nejočekávanějších projektů tohoto měsíce. Pozornost si získal svým výborným hereckým obsazením. Hlavní roli majora Holiny získal jeden z nejoblíbenějších herců Ivan Trojan, jeho milostného rivala si zahrál Richard Krajčo a společnou milenku hraje Hana Vágnerová. Mezi další obsazené herce patří Marek Němec (poručík Diviš Mrštík), Jiří Štrébl (podplukovník Zdeněk Karoch) či Simona Stašová (majorka Lída Šotolová). V epizodních rolích navíc můžete vidět Adélu Gondíkovou či Vlaďku Erbovou.

Nyní již k samotnému ději. Ten je soustředěn především na majora Holinu a nabízí jeho osobité vyšetřování kriminálních případů. Pomáhá mu již zmiňovaný tým v čele s podplukovníkem Zdeňkem Karochem. Mezi hlavní originality má patřit zejména policejní práce propojená s astropsychologií. Bohužel (nebo bohudík) ve výsledku dostává minimální prostor. První dva díly odhalily, že se seriál bude soustředit především na kvalitní detektivní práci s důkazy a svědky. Srovnávání se severskou krimi se mi zdá lehce přehnané. Podle mého názoru se jedná spíše o typičtější českou detektivku, která si vždy získá velkou řadu fanoušků. Uvidíme, jakým směrem se bude vyvíjet v dalších dílech, jestli bude více rozpleten milostný trojúhelník a zda se ještě více rozvine příběh okolo hlavní postavy Holiny. Prozatím dobrý začátek.

Případ pro exorcistu

Další detektivka se vydává poměrně temnějším směrem. A také bude podstatně kratší. Třídílná televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice trošku navazuje na podobně zaměřené seriály typu Ďáblova lest. Ale nenechte se zmást. Jedná se o počátek nového cyklu, který se dočká i svého pokračování. V hlavních rolích se objevuje Klára Melíšková jako komisařka Výrová, Miroslav Krobot jako detektiv Vitouš či Stanislav Majer jako detektiv Mráz. Ale tím plejáda herců rozhodně nekončí. V seriálu si zahráli i Tereza Voříšková, Jan Budař, Marek Taclík, Kryštof Hádek nebo Tomáš Měcháček. Režie se chopil Jan Hřebejk, což je správný předpoklad pro kvalitní seriál.

První díl nás seznámil se základními okolnostmi okolo vraždy spojené s rituálem vymítání ďábla. Vyšetřování se chopí komisařka Výrová a její tým a od začátku to nemají vůbec jednoduché. Jedním z hlavních podezřelých se stává i kněz Karel Karas (Jan Budař). Rozhodně se nemusíte bát žádné nudy. Příběh je plynulý a dostatečně poutavý. Nepřehlédnutelný Miroslav Krobot doplňuje detektivní složku seriálu svým nezaměnitelným humorem a celé se to hýbe správným směrem. Vyšetřování je poměrně složité a v dalších dílech se můžeme těšit na pořádné rozvinutí příběhu. Prozatím opravdu není vůbec jisté, kdo je vrahem. Tvůrci se nás sice snaží poslat za špatnou stopou, ale nakonec se určitě dočkáme pořádného překvapení.

Pokračování pod názvem Modré stíny se chystá již na letošní rok. Jeho režisérem bude Viktor Tauš. Na příští rok je připraven další třídílný cyklus Pět mrtvých psů v režii Jana Prušinovského.

Kdo neskáče, není Čech

Třetím novým projektem do party je dokumentární komediální seriál o lidech, kteří žijí vesnickým fotbalem. Ten nenabízí žádné herecké hvězdy, ale obyčejné pracující lidi bavící se kopanou. Začátek se soustřeďuje na období před přátelským zápasem fotbalových klubů Svojetic a Středokluk. Seznamuje diváky s několika hlavními postavami – trenérem, kapitánem týmu Svojetic či dalšími spoluhráči. Děj se nesoustředí pouze na samotný fotbal, ale i osobní život jednotlivých aktérů. Jedná se o takovou reality show ve stylu Okresního přeboru. Nenabízí sice tolik humorných scén, ale přesto dokáže zaujmout svou upřímností a atmosférou. Zejména pro lidi žijící na vesnicích se bude jednat o zajímavou podívanou. A měšťáci se mohou něco přiučit.