Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Teorie všeho

Příběh začíná v době Stephenových (Eddie Redmayne) studií kosmologie v Cambridgi. Tam také poznává svou budoucí ženu Jane (Felicity Jonesová). Jako výborný student má před sebou skvělou profesní budoucnost.  Po pádu a poranění hlavy se Stephen nechává pro jistotu vyšetřit. Diagnóza je však neuvěřitelně krutá: amyotrofická laterální skleróza – postupné ochrnutí celého těla s prognózou zbývajících dvou let života.

Navzdory tomu se Stephen s Jane vezmou a rozhodnou se čelit nemoci společně. Stephen získává doktorský titul a věnuje se dál výzkumné a publikační činnosti. Ve filmu uvidíme převážně rodinné zázemí, které funguje hlavně díky obětavosti a oddanosti Jane. S postupující nemocí je třeba o Stephena stále víc pečovat, jeho řeč se stává nesrozumitelnou. Stephen dostává invalidní vozík. Nicméně se při tom všem Hawkingovým narodí tři děti. Později, po zápalu plic a následné tracheotomii, ztratí Stephen schopnost řeči úplně. Potřebuje již celodenní péči, a tak o něj pečuje najatá ošetřovatelka. Po pokusech o komunikaci pomocí tabulky s kombinacemi barevných písmen Stephen nakonec dostává svůj první řečový syntetizér. Film končí v období, kdy už vidíme Stephena Hawkinga tak, jak ho známe dnes.

Teorie všeho, zdroj: CinemArt

Teorie všeho, zdroj: CinemArt

Teorie všeho, zdroj: CinemArt

Teorie všeho, zdroj: CinemArt

Teorie všeho, zdroj: CinemArt

Teorie všeho, zdroj: CinemArt

Snímek je natočen podle knižní předlohy Jane Hawkingové Travelling to Infinity: My Life with Stephen. Na své si přijdou více ti, kdo čekají romantický příběh s náhledem do rodinných vztahů. Je zde více o Jane, než v jiných filmech na toto téma, což je samozřejmě dáno předlohou. Vše je ale vyváženo tak, že se nebudete nudit. Stephen je vtipný, sarkastický, hraje si s dětmi, dělá piruety s invalidním vozíkem. Výkony obou hlavních představitelů jsou bezchybné, Eddie Redmayne je nejen fyzicky podobný Stephenovi, ale i jeho výraz je naprosto uvěřitelný a časem už si nebudete jisti, jestli se ve filmu občas neobjevuje pravý Stephen Hawking.

Film byl nominován na Oskary v pěti kategoriích: Film roku, mužský herecký výkon v hlavní roli, ženský herecký výkon v hlavní roli, scénář, hudba.

Teorie všeho / The Theory of Everything
Životopisný / Romantický / Drama
Velká Británie, 2014, 123 min
Režie: James Marsh
Předloha: Jane Hawking (kniha)
Scénář: Anthony McCarten
Kamera: Benoît Delhomme
Hudba: Jóhann Jóhannsson
Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis, Charlie Cox, Charlotte Hope, Adam Godley, Lesley Manville, Maxine Peake, Hugh O’Brien, Karol Steele, Scott Plumridge, Simon McBurney

Petr Vít

Jsem nyní nepracující důchodce, užívající si zbytku života, příležitostný webmaster, profesí správce IT, duší hudebník. Co mám rád, možná poznáte z mých recenzí...

More Posts

Follow Me:
Facebook