bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Ex Machina

Caleb Smith (Domhnall Gleeson), programátor ve společnosti BlueBook, která vlastní a vyvíjí velký internetový vyhledávač, vyhrává soutěž o týden na soukromé horské usedlosti samotářského generálního ředitele společnosti, Nathana Batemana (Oscar Isaac). Stane se tak lidským objektem a zároveň i tazatelem a hodnotitelem modifikovaného Turingova testu, který slouží k testování umělé inteligence (otázkou je, jestli se pak dá vůbec mluvit o Turingově testu). Testovaným strojem je robot – dívka Ava (Alicia Vikander).

Ava není obyčejným humanoidním robotem, jaké známe dosud. Své vědomosti získává superrychlým vyhledáváním v informacích, které jsou lidmi uloženy na internetu. Zdá se, že její odpovědi obsahují i emoce a vlastní sebeuvědomění. Jde už o skutečnou umělou inteligenci, schopnou porovnání s tou lidskou? Nebezpečí je nabíledni – jsme svědky lidských intrik, které se nevyhnou ani jednomu z protagonistů.

Ex Machina - CinemArt

Ex Machina – CinemArt

Ex Machina - CinemArt

Ex Machina – CinemArt

Ex Machina - CinemArt

Ex Machina – CinemArt

Ava totiž není ani robotem, který by měl v sobě zakódována Asimovova tři základní pravidla robotiky, o ostatních nemluvě. Ostatně – o nich není ve filmu ani řeč. Jediným Nathanovým cílem bylo vytvořit robota, který se ve všem co nejvíc podobá člověku. Ava má citovou inteligenci důmyslnější (ale i klamnější), než si Nathan a Caleb dokážou představit. Je Nathan Bůh? Nebo jen kombinace Victora Frankensteina, Steva Jobse a Marka Zuckerberga? Jak tohle skončí?

Film je vizuálně velmi zajímavý, dialogy občas vtipné, děj sice pomalý, ale i tak udržel moji pozornost. Jedná se o chytrou sci-fi, která bez problémů vystačila s málem prostředků i herců. Caleb není příliš sympatický (autorský záměr, nebo jen přirozený projev Domhnala Gleesona?), Nathan je charismatický, Ava je místy až lidsky krásná. Pokud se nebudete chtít příliš pitvat v technických otázkách (např. Turingův test) a chcete se bavit při netradiční inteligentní sci-fi s neočekávanými zvraty, pak jednoznačně doporučuji.

Ex Machina
Drama / Sci-Fi / Thriller
USA / Velká Británie, 2015, 108 min
Režie: Alex Garland
Scénář: Alex Garland
Kamera: Rob Hardy
Hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury
Hrají: Alicia Vikander, Domhnall Gleeson, Oscar Isaac, Corey Johnson, Sonoya Mizuno, Chelsea Li, Deborah Rosan

Petr Vít

Jsem nyní nepracující důchodce, užívající si zbytku života, příležitostný webmaster, profesí správce IT, duší hudebník. Co mám rád, možná poznáte z mých recenzí...

More Posts

Follow Me:
Facebook