Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Animefest 2015

Již dvanáctý ročník Animefestu se opět konal v prostorách brněnského výstaviště od 1.–3.5., a byl převelice nabitý zajímavým programem. Jako návštěvníci jsme měli možnost vybírat si z velkého množství přednášek, představení, workshopů, dokonce i soubojů v aréně.

Letošní Animefest se nesl ve školním duchu, a znovu jsme proti sobě stáli jako chaos a řád. Jeden velmi pilný student se dokonce postaral o to, aby fungoval jako stolička pro vzrůstově menšího učitele. Vzhledem k rozmanitému programu jsme se ne vždy mohli podívat na přednášku, kterou jsme chtěli vidět, ovšem streamovací obrazovky, tentokrát umístěné ve vyhrazeném stanu, tento handicap vyřešily na výbornou. Bylo více stánků, návštěvníků také, a program byl vesměs bohatší.

AFko se rok od roku zvětšuje, a jednou určitě zabere celé kapacity BVV. Jediná nevýhoda by po tomto zvětšení byla v přesouvání mezi budovami, přeci jen ty vzdálenosti nejsou úplně malé, ale proběhnout se můžeme každý ;).

Pokud jste typem člověka, který rád utrácí čas a samozřejmě i jiné zdroje, na conech s japonskou či asijskou tématikou, Animefest je pro vás jasná volba. K zakoupení na místě byly nejen barevné čočky, ale i liščí ouška, velké objímací polštáře – dakimakura, placky, různé pochutiny přímo z Japonska či Jižní Koreje, trička, plakáty a mnoho dalšího, po čem by toužilo srdíčko správného evropského otaku.

Animefest dal také mimo jiné již podruhé výtvarníkům možnost zviditelnit se, a to v příznačně pojmenovaných Artist Alley a Craft Alley, což byla místa, na kterých jsme mohli vidět ty statečné a šikovné, prezentovat svá díla a výrobky. Minulý rok byly Alley o poznání menší, nyní přibylo zhruba 8 nových umělců, povětšinou malířů.

Hned na úvod po slavnostním zahájení a křestu Vějíře nás uvítalo, jak je již zvykem, Malé divadlo kjógenu. Právě díky tomuto seskupení, se rotunda otřásala smíchem. Jako každým rokem, i letos samozřejmě probíhaly soutěže v cosplayi, festdance, cosplay debut a v AMV. Zde se třeba znatelně blýsklo vynikající AMV s názvem „That Girl“, od tvůrce s nickem DiabyX, které můžete shlédnout na YouTube. Právě toto AMV ostatní naprosto pokořilo svým brilantním střihem doplňovaným hudbou a samotným příběhem daného videa. Dále za zmínku stojí FestDance, jehož výhercem byl Niji, který předvedl naprosto odzbrojující a bezkonkurenční taneční show. Grekovy přednášky o scénáristických podivnostech na školní půdě a o tom, jak psát recenze, znovu nezklamaly. Byly vtipné, bystré, plné informací a nenudily. Další skvělou přednášku nám prezentoval Alexej, na téma „Samurajové – rytířství na japonský způsob“. Tato přednáška by mohla trvat klidně i 2 hodiny a vůbec by to nevadilo. Alexej odvedl skvělou práci, vše měl nastudováno, připraveno, vtipy seděly jeho projevu a sál měl naplněný k prasknutí, takže příště snad již bude přednášet v rotundě. Další přednášky se třeba zabývaly cenzurou v anime, archetypy v homoerotické literatuře, přičemž s vlastními archetypy přišla Nagat, což měla silně podpořeno vlastním výzkumem. Cosplay přednášky a workshopy byly vedeny vždy profesionálními cospleyary, tudíž o kvalitní informace a zkušenosti nebyla nouze. Pokud třeba nemáme na drahou krejčovskou figurínu, nevadí, nabídnou nám metodu, díky které nám stačí jen papír, plastová taška a lepicí páska ;). Dále jsme si mohli vyzkoušet své bojové schopnosti v aréně, samozřejmě s tréninkovými bokkeny (meči obalenými pěnou). Takto připravená aréna skýtala nebývalé odreagování. Osvěžení například v podobě jasmínového čaje s tapiokovými kuličkami nabízel nedaleko stojící stánek Monsters bubble tea.

MDK

Malé divadlo kjógenu

11182081_1029399020420882_4827650169032319372_n

10929069_1029399430420841_7349157971716830179_n

Niji – výherce Fest Dance

 

DSC02199

Alexej přednáší o samurajích

 

cosplayerky

cosplayerky

Návštěvníků nakonec bylo cca 3400, a vyhráli šprti, tedy řád. Velmi chytrý nápad, který se stává tradicí, je rozdělení návštěvníků na dvě strany. Každý dostane jinak barevný náramek a při výhře v určité soutěži jsou vždy připsány kladné body táboru, ke kterému náleží, což také probouzí aktivní soupeřivost. Snad to takto bude pokračovat i nadále v dalších ročnících.

Animefest určitě mohu jen silně doporučit, je to velice dobře zorganizovaný festival, který je na dané téma u nás v ČR největší. Pevně věřím, že si tuto pozici udrží i nadále.