Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Spasitel s ďáblem v těle

Muž beze strachu se po více než deseti letech vrací ve své hrané adaptaci. Tentokrát zavítal na televizní obrazovky v seriálové podobě. Komiksový hrdina Daredevil z dílny Marvelu se konečně našel a zůstane tak se svými diváky na delší dobu.

Zdroj obrázku: imdb.com.

Filmový svět v poslední době zcela ovládly filmové adaptace komiksových hrdinů. Dvě nejslavnější komiksová vydavatelství Marvel a DC tak svádí nelítostný boj o prvenství. Na filmové scéně doposud poměrně jednoznačně vede Marvel, který dokázal propojit jednotlivé filmy a rozšířit tak svůj komiksový svět. DC na filmové diváky začalo také připravovat adaptace svých nejslavnějších hrdinů, ale Marvel má zkrátka náskok.

V seriálové tvorbě se však DC daří lépe. Existující Arrow, The Flash i Gotham získali slušný ohlas a mají našlápnuto tím správným směrem. Marvel proti konkurenci vyslal Agenty S.H.I.E.L.Du v čele s Agentkou Carterovou, ale tento boj doposud spíše prohrával. Před více než půl rokem ovšem Marvel ohlásil, že společně se streamovacím kanálem Netflix připravuje seriálového Daredevila. Trailery vzbudily poměrně velká očekávání. Vše tedy směřovalo k 10. dubnu, kdy Netflix vydal všech 13 epizod první série najednou. „Nebojsa“ okamžitě získal kladná hodnocení ze všech stran a 21. dubna i potvrzenou druhou sérii.

Seriálový Daredevil má snad vše, co si mohli skalní fandové přát. Prostředí, ve kterém se děj odehrává, je správně ponuré a prohnilé korupcí a zločinem. Jedinou nadějí pro Hell’s Kitchen (Pekelná kuchyně – část New Yorku, ve které se příběh odehrává) se stává maskovaný samozvaný strážce, který je přes den slepým právníkem Mattem Murdockem (Charlie Cox). Kvůli nehodě v dětství ztratil zrak, jeho ostatní smysly se však několikanásobně zbystřily. Ano, spravedlnost je opravdu slepá. Pokud se jí tedy nepodaří Mattovi dosáhnout legitimní cestou, nastává čas, aby zakročil Daredevil. Ten si nebere servítky a kriminálníkům klidně zpřeláme pár kostí, pokud nejsou ochotní spolupracovat. O bojové sekvence tedy není nouze a potěší jejich precizní provedení. Seriál se nebojí ukázat i poměrně drsné scény, které přidávají na realističnosti a dokreslují celkovou atmosféru. Daredevil ovšem i přes veškerý svůj vztek zůstává hrdinou a nikdy neporušuje pravidlo o nezabíjení. Tímto přesvědčením otřese až jeho úhlavní nepřítel Wilson Fisk (Vincent D’Onofrio), který je šedou eminencí všech zločineckých aktivit, přičemž má podplacenou půlku města. Daredevil tak nezápasí pouze s kriminálníky, ale svádí také boj o svou vlastní duši.

Trailer:

Hrdinův zrod je probrán ze všech úhlů a pomocí flashbacků se podíváme i do minulosti, ve které nacházíme zásadní události, které poslaly Matta na jeho dlouhou cestu. Hrdina bývá definován svým nepřítelem, proto se podíváme i do minulosti Fiska, se kterým můžeme v některých momentech i sympatizovat. To je jedna z velkých předností tohoto superhrdinského seriálu. Nic totiž není černobílé a dostáváme se tak do hlubšího psychologického zkoumání jednotlivých postav.

Ostatní postavy jsou této hlavní dvojici více než jen přizvukujícími jedinci. Matta provází jeho spolupracovníci, Nelson Foggy (Elden Henson), se kterým zakládá advokátní firmu, a Karen Page (Deborah Ann Woll), která jim pomáhá jako sekretářka. Tato ústřední trojice se navzájem skvěle doplňuje a vztahy mezi nimi jsou dobře prokresleny. I všechny vedlejší postavy skvěle zapadají a plní svou úlohu v příběhu, který je plný zvratů.

Tvůrci navíc počítají s provázáním Daredevila s dalšími plánovanými počiny. Postupně se nám tak představí Iron Fist, Luke Cage i AKA Jessica Jones, se kterými se Daredevil spojí v týmovce Defenders. Marvel tedy uvažuje dopředu i v seriálovém světě a to je jedině dobře.

Daredevil se povedl po všech stránkách, zároveň však před ním leží nelehký úkol. Ve své další sérii musí udržet vysoko nastavenou laťku. Zatím má ale nakročeno tím správným směrem, a pokud si svou kvalitu i nadále udrží, tak se po právu může řadit mezi nejlepší hrané komiksové seriály všech dob.

Daredevil (TV seriál)

Akční / Krimi / Mysteriózní / SciFi

USA, 2015, 13×60 min

Režie: Farren Blackburn, Phil Abraham

Scénář: Drew Goddard

Hrají: Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Rosario Dawson, Bob Gunton, Vondie CurtisHall, Ayelet Zurer, Vincent DOnofrio a další