Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Září – měsíc vína

Ať už je vám milé bílé, červené, nebo rosé, určitě se těšíte na podzimní vinobraní. Rozumovat nad letošní úrodou je ještě brzy, ačkoli zaznívají hlasy, že letošní plody mají díky mimořádným vedrům vysoký obsah cukru. Tak tu úrodu pojďme oslavit.

úvodní foto: Znojemské vinobraní, http://www.kudyznudy.cz, (cit.27.8.2015)

Pátek, 11. 9. 2015 Pálavské a Znojemské vinobraní

Pálavské vinobraní je ozvučeno hudbou ze čtyř pódií – zazní MIG 21, Monkey Business, Hradišťan, Buty a Portless. Těšit se můžete i na Hanu Zagorovou, Věru Špinarovou, Ondřeje Brzobohatého, Ondřeje Rumla, Martu Jandovou, Michala Hrůzu, bratry Ebenovy a mnoho dalších. Hudba bude znít v rekonstruovaném amfiteátru přímo na historickém náměstí a nově na horním nádvoří mikulovského zámku. Jak ale oraganizátoři dobře vědí, hlavní pozornosti se těší víno: „Letos se koná další ročník prestižní veřejné výstavy Národní soutěže vín v hlavním sále zámku, kde odborná i laická veřejnost ochutná přes 500 vzorků bílých, růžových i červených vín mikulovské podoblasti. U Udírenské věže bude opět možnost vyzkoušet si klasické zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu. Hroznový mošt je možné zakoupit, doma sledovat průběh kvašení a čekat na svůj vlastní burčák. V Gajdošově sále se odehraje další ročník Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně, Mikulovský nos. Na zámku proběhnou i další prohlídky a řízené degustace vinařství, například Vinofol, Víno Mikulov nebo Víno Marcičák. Víno i burčák potečou v hojné míře i ve Vinařském městečku v Kapucínské ulici, ve stáncích na náměstí i v okolních vinotékách, restauracích a penzionech.“

Znojemské vinobraní nás zanese zpět do časů rytířských turnajů historickou tržnicí s ukázkami řemesel i vojenským ležením a slavnostním odpoledním průvodem s hořícími pochodněmi. „Sobotní odpoledne vrcholí na hlavní tribuně předáním městských práv a trestáním nepoctivých vinařů. V centru pozornosti se ocitne král Jan Lucemburský a jeho manželka Eliška Přemyslovna, ale hlavně tradiční oblíbenec návštěvníků Znojemského historického vinobraní, bůh vína a dobré nálady Bakchus. Znojemské historické vinobraní je oficiálně zakončeno velkolepým ohňostrojem, avšak bujaré veselí pokračuje většinou i po něm,“ říkají organizátoři a na otázku další zábavy dodávají: Návštěvníky čekají degustace vín, soutěže, animační a outdoorové programy, kuchařská show a mnoho dalších aktivit. Samozřejmostí je také vystoupení mnoha českých hudebních hvězd, folklorních souborů, fakírské a ohnivé show. Pro děti je speciálně připraven program v hradebním příkopu…“

Sobota, 12. 9. 2015 vinobraní na Kuksu, v Roudnici nad Labem a ve Strážnici

Roudnice nad Labem pojala tradičně akci ve velkém formátu: v čele zahajovacího průvodu se nachází praotec Čech, neboť se nacházíme pod Řípem, a pak už hosty čekají šermířská vystoupení, projížďky na koních, loutková představení a hudební vystoupení Davida Kollera, Voxela, Jelena, Eddieho Stoilowa, World Roxette Tribute Bandu, Hany Křížkové, Viktora Sodomy nebo souboru z partnerského města DessauRoßlau. Zdarma se můžete podívat na zámeckou kapli, hrad, věž Hlásku, kapli sv. Josefa a Viléma a kostel Narození Panny Marie. Strážnické vinobraní je nejvýznamnější slavností jihomoravského města Strážnice.

Na Kuksu v Krkonoších se zatouláme zpět do časů hraběte Šporka ve vinných lázních v sousedství barokního Hospitalu, kde si můžete prohlédnout unikátní kolekci soch neřestí a ctností Matyáše Bernarda Brauna.

Sobota, 19. 9. 2015 lázeňské vinobraní v Lednici

Tradiční podzimní kulturní celodenní akce Lázeňského domu Perla lázní Lednice – lidový vypravěč, cimbálovka, taneční a pěvecké vystoupení, burčák a dobré víno – jste srdečně zváni.

Pátek, 25. 9. 2015 – Žernosecké vinobraní

Jako každý rok uvidíte průvod v čele s žernoseckým Bakchusem, králem a královnou, dražení obrovitých hroznů, večerní zábavu a finální ohňostroj u přívozu.

Sobota, 26. 9. 2015 mistrovství světa ve sběru hroznů a Valtické vinobraní

Vše začíná v 8.30, kdy se členové soutěžních družstev v retrobrigádnickém stylu 60. let vydají na vinici v otevřených vozech tažených traktorem za zpěvu budovatelských písní a posilněni burčákem. Po několika zahřívacích kolech a stylové svačině na kýblech se mistrovství rozjede naplno. Soutěží 25členné týmy na řádcích, které se losují, aby soutěž byla co nejobjektivnější, na sběr hroznů má každé družstvo 15 minut. Bude pokořen loňský rekord? Doufejme, že českým týmem. Nechte se tedy unášet na vlně retra, spojte příjemné s užitečným a vydejte se na nevšední sobotní brigádu do vinohradu! Na Mistrovství světa ve sbírání hroznů od 15.30 hodin navazuje Zámecký košt vín na valtickém zámku s ochutnáním burčáků v různých stádiích a následná degustace vín v Zámeckém sklepě,“ zvou organizátoři.

26.–27. 9. 2015 vinobraní na Karlštejně

Pokochat se můžete na gotické módní přehlídce, vyškolíte se v historickém tanci a zatajíte dech v přítomnosti polykačů ohně, fakírů, šermířů a dvorních mágů. Vyvrcholením zahájení je slavnostní historický průvod od vinic (založených otcem vlasti) na hrad v čele s císařem římským a králem českým Karlem IV., jeho chotí Eliškou Pomořanskou a 300členným doprovodem císařského dvora. Cestu k hradu lemují dobové stánky s ukázkami historických řemesel, návštěvníci ochutnávají burčák a karlštejnská vína z vinic.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts