Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Dny evropského dědictví odemykají cestu k historickým unikátům

Dny evropského dědictví (European Heritage Days/EHD) každoročně v září otevírají široké veřejnosti vstup do míst, která po zbytek roku bývají zčásti, neli zcela nepřístupná. Akce tradičně proběhne pod patronací Rady Evropy a opět se jí zúčastní 48 států Evropské kulturní konvence. Slavnostní zahájení v ČR proběhne 5. září v 10.00 hod. v Českém Krumlově a samotné dny EHD potrvají do 1392015.

Dny provázejí vzdělávací přednášky, koncerty, městské slavnosti, soutěže a další kulturní programy. Proto jednotlivé země nebo i města vyhlašují svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví,“ dočteme se na oficiálních stránkách projektu http://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/. Letošní téma zní Památky znovuzrozené.

EHD se zúčastní přes 200 obcí ČR a zvídaví turisté tak mají na výběr z neuvěřitelných 986 památek. Většina z nich (774) bude navíc přístupná zdarma. Pokud nevíte, co přesně si pod takovými památkami představit, věřte, že výběr je příliš pestrý, abych je mohla jmenovat – do projektu se zapojily kostely, arboreta, muzea, divadla, kaple, domy významných osobností, doly a připraveny budou i komentované procházky městem. Doporučuji tedy zavítat na výše uvedený odkaz, kde si můžete vybrat sami. Stránky jsou dobře propracované a můžete vybírat dle mapy vašeho kraje, typu památky nebo doprovodných kulturních akcí.

Jezuitská kolej,Kutná hora, vstup 1,-Kč, zdroj:http://www.historickasidla.cz

Jezuitská kolej, Kutná hora, vstup 1 Kč, zdroj: http://www.historickasidla.cz

Z těch vás můžeme pozvat třeba na koncert kapely O5&Radeček v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku (10. 8. – 10. 9. od 19.00 hod.), Uničovský jarmark – 600 let odkazu Mistra Jana Husa (5. 9.), koncert barokní hudby a ohňostroj v Českém Krumlově (4. 9.), koncert Daniela Hůlky na zámku Bor (4. 9. od 20.00 hod.) nebo vystoupení světelných tanečnic (Jičín, 12. 9. od 20.30 hod.).

Úvodní obrázek: oficiální logo EHD, zdroj: http://www.historickasidla.cz.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts