bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Fantasy, proč zrovna Ty?

Proč se schovávat do neskutečna a věřit ve výmysly, když právě nyní nám svět poháněný 3D tiskárnou nabízí vše, na co jen můžeme pomyslet?

Nespočetněkrát se mě mé okolí ptalo, proč co chvíle utíkám do snových zemí, do lesů plných neskutečných tvorů, do hor pokrytých dračími hnízdy, za bytostmi ne zcela lidskými? Je to snad útek od reality nebo něco hlubšího? Upřímně jsem nad tímto nikdy úplně nepřemýšlela. Tak si zkusím vypíchnout, co mě na tomto podivnu tak přitahuje.

Fantasy knihy jsou dle mého názoru určitým snem, snem o možná lepším světě, o možná lepším, jednodušším životě, o možné výhře pravdy nad lží a zlem. Je to určitý úkryt, vytváření si bariéry mezi námi čtenáři a skutečným okolím. Nechat se vtáhnout do jiných dimenzí naší mysli, snad se i vydat na cestu mimo mapy zpracované lidskou rukou. Prožít to, co jiný ne. Být výjimečný.

Věřit. Ano, ona víra ve svět, který snad existuje.

Ve fantasy jsou zastoupeny důležité mravní hodnoty, vše je možné, příroda není znásilňována, bytosti využívají svůj um. Žijí. Je zde cítit život, byť je to ze stránek knihy, což je v dnešní uspěchaně neprocítěné době, neuvěřitelně nabíjející.

Mít kam odletět.

Fantasy dokáže poskytnout nepřeberné množství možností. Každá kniha nabízí jiné dobrodružství, jinou cestu, plní přání, proto zřejmě budou tyto knihy tak populární a všudypřítomné. Byť je s naším světem spojují pouze čtenáři.

Inka Brablencová

zdroj pro úvodní obrázek: www.drawingsomeone.com