Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Konečně Radiate! … ale kdepak Riot!!

Psal jsem to jak v recenzi alba The Fifth Chapter, tak ve zhodnocení singlu Can’t Stop The Hardcore – skladba Radiate skupiny Scooter je jednoznačný adept na další singl!! Už se zdálo, že Scooteři definitivně upustili od alba a spíše se věnují přípravě nové studiové nahrávky, ale naštěstí se tak nestalo. Opožděně, ale přece. Radiate vychází… A k tomu nedávno vyšla nahrávka Riot, která je předzvěstí nového alba. Zcela nečekaně se Scooteři vrátili ke svému osvědčenému tvrdému, hitovému a chytlavému stylu. O tom všem se dozvíte na následujících řádcích.

Zdroj obrázků: Oficiální Facebook kapely Scooter

Nejprve Radiate

Jelikož cítím jako eticky správné nešířit dále neoficiální Youtube odkazy, tak vám neposílám odkaz na albovou verzi písničky Radiate (zájemci si ji určitě hned najdou svépomocí :-)), vězte však, že je výrazně odlišná od té singlové, která hraje v klipu (který najdete níže). U Scooterů je totiž dobrým zvykem, že každou písničku (singl), kterou vydají až po vydání studiového alba, více či méně přepracují do nového kabátu. Jaké změny byly provedeny tentokrát? Naprosto dokonalý refrén, v němž zpívá zpěvačka Vassy, zůstal nezměněn. Refrén je tak chytlavý, že si ho prostě musíte dát ještě jednou. Kdežto zbytek písničky je naprosto odlišný. Jiná melodie po refrénu, jiná sloka, jiný text.

Tak jak už to bývá, někdy změna písničce prospěje, stane se atraktivnější a líbivější, zaujme širší publikum a někdy je totálně promarněn potenciál albové verze a fanoušci si klepou na čelo: „Kéž by do toho radši nevrtali a nechali to tak, jak to bylo.“ U Radiate bohužel platí ta druhá varianta. Kdyby Scooteři vydali nijak neupravený Radiate jako singl, bylo by to přinejmenším zvláštní a asi by se našli i tací, kteří by tuto „nezměnu“ kritizovali. Ale je lepší vydat původní verzi, která funguje, nebo provést změny za každou cenu na úkor výsledné kvality? Za mě odpovídám, že se Radiate měnit neměl. Singlová verze je nehorázně průměrná a kdyby tam nebyl zpěv Vassy, skladba by stála absolutně za nic.

A aby toho nebylo málo, videoklip působí stejně odfláknutě. Z pro mě nepochopitelných důvodů klipem prostupují záběry z komedie Špión (Spy), aniž by se Scooteři podíleli na soundtracku k filmu. Nevím, jestli měli Scooteři udělat filmu reklamu nebo naopak, ale obávám se, že nakonec nevyšlo ani jedno. Ve zbytku záběrů jsou Scooteři, kteří jen tak nehnutě stojí v oblecích, což taky moc velká zábava není a do toho problikává Vassy, která to se svými kreacemi na můj vkus přehání.

Takže můj názor na písničku a klip? No, měl už jsem lepší… Posuďte sami:

Singl vyšel 29. května 2015 a spolu s rádiovou verzí (stylově, ale zcestně nazvanou SPY Version) je na něm ještě prodloužená verze. Už neřeším to, že je dlouhá pouze 3 minuty, 45 sekund ani to, že na singlovou verzi je pouze nalepen začátek a konec (předehra + závěr), které pochází jakoby z jiné skladby. Lepší už to asi se singly Scooterů nebude. Delší verze je krapet lepší, ale ten paskvil kolem celé písničky nezachrání. A to je vše, přátelé. Remix žádný, a B-side se na předešlém Can’t Stop The Hardcore objevil asi zcela omylem. A jakoby to nestačilo, singl vyšel pouze digitálně, takže i kdybyste chtěli, do své sbírky si ho nepřidáte.

Radiate - RemixesZa dva týdny – 12. června 2015 – vychází ještě tzv. Remix Edition (druhá edice singlu s remixy). Při tomto zjištění jsem rád, protože poslední takováto edice s remixy navíc vyšla v roce 1997 k singlu The Age Of Love. No jo, ale u Radiate se dočkáme jen remixu od Jerome – kratší a delší verze – a jako třetí skladba je zde opět základní SPY verze. I tento singl je vydán pouze online. Nenaštve to? Jerome Remix se mi ze všech SPY verzí líbí nejvíce, ale není to kdo ví co. Na Youtube se objevila i nová, jinak sestříhaná verze klipu, kde na pozadí hraje právě Jerome Remix, jenže klip neobsahuje absolutně nic nového, proto vám ho ani neposílám – ztráta času.

A ještě něco k obálce: Ta ze všeho vychází nejlépe. Všimněte si, že cover vypadá jako mírně ošoupaný obal gramofonové desky (vinylu) s deskou uvnitř. Více méně vzpomínka pro pamětníky, v době digitální hudby totiž vinylové singly zapadly někam do dějin hudby. Všimněte si, že uprostřed, jakoby na desce, je logo Scooterů, neboli vydavatelské společnosti Sheffield Tunes. Toto oválné logo s megafonem uprostřed se vyskytuje na každém Scooter nosiči v letech 1999 až 2013. S příchodem páté kapitoly se logo vytrácí. Takže taková fajn vzpomínka, obálka se fakt vyvedla. Škoda jen, že si ji můžete „ošahat“ pouze přes monitor…

Riot jede!!

Právě na tomto místě končí všechny mé negativní názory. 28. srpna 2015, ze dne na den, bez jakékoliv upoutávky, Scooter vydává zbrusu nový singl Riot. Písnička je zcela nová, už tedy nepochází z posledního alba The Fifth Chapter (T5C). Zdá se to neuvěřitelné, ale Scooteři jsou zpět! Ti, co na ně již dávno zanevřeli kvůli experimentování s moderními tanečními styly na posledních albech, které ke Scooteru ne vždy úplně sedí, nechť zpozorní a pustí si odkaz níže.

Věřte nebo ne, Riot není bigroom house. Riot není electro. Riot není dubstep. Riot není jumpstyle ani hardstyle. Riot je stará dobrá řežba s rychlými beaty, snadno zapamatovatelným refrénem jako v případě slavných singlů Maria (I Like It Loud) či One (Always Hardcore), kdy první pasáž nejprve zazpívá frontman H.P. a pak ho doplní rozkřičený dav jakoby na koncertě a k tomu všemu hraje ještě pořádně návyková elektrická kytara. Nedělám si z vás srandu a Scooteři zjevně taky ne. Písnička opravdu zní, jako kdybychom se vrátili zpět v čase do roku 2006, kdy v kapele ještě působil Jay Frog. Ale to neznamená, že skladba přiláká pouze staré fandy kapely. Je dost chytlavá, takže zaujme určitě i ostatní.

Většinou se singlem v závěsu přichází i videoklip. Ovšem klip k Riotu byl zveřejněn až za dva týdny, tedy 11. září. Je velice netypický oproti ostatním videím, jedná se totiž o nesestříhaný záznam z koncertu, který proběhl v německém Hamburku 31. srpna. A teď to přijde – jedná se o 360° video!! Že nevíte, oč jde? Já to taky před tímto klipem netušil. :-) Pusťte si video v nějakém novějším internetovém prohlížeči, jinak z něj nic moc mít nebudete. Klip začíná pohledem ze vzduchu na celou koncertní událost. Tyto letecké záběry jsou natočeny dronem (malým létajícím robůtkem). Ale zde zážitek ze sledování teprve začíná. Zkuste klikat na směrové šipky v levém horním rohu anebo jednoduše „chytněte video“ a posunujte myší do strany. Ano, vidíte správně – v reálném čase si můžete měnit úhel pohledu kamery, to je oněch 360 stupňů. V průběhu videa se vám samy přepínají jednotlivé kamery mezi sebou (ty si vybírat bohužel nemůžete) a u každé z nich se můžete podívat kamkoli chcete, ať už během puštěného videa nebo při pozastaveném snímku. Pro 100% zážitek, si musíte video přehrát několikrát za sebou a vždy sledovat něco jiného. Jednou můžete koncert shlédnout z perspektivy diváka, příště se naopak můžete natočit na diváky a sledovat, jak paří. Nebo to střídat v průběhu sledování jak se vám zlíbí. Možností je celá řada. Nutno dodat, že na pozadí klipu hraje kromě Riotu ještě intro (předehra) z koncertu a známý singl z roku 2004 One (Always Hardcore) – vše je playback, studiová kvalita, přesný zvuk z show chybí, což trochu ztrácí na autenticitě, ale to bych se v tom piplal už moc. Zpočátku jsem byl z tohoto 360° videa trochu frustrovaný a zmatený, jde spíše o zajímavý experiment, klasické sestříhané video s mnoha různými záběry a případným příběhem je přeci jen lepší.

Akorát špatná zpráva pro všechny, které Riot zaujal: Singl je opět pouze digitální a obsahuje pouze jednu jedinou verzi písničky. A co jiného než tato pecka potřebuje pořádné remixy a B-side? Nenaděláme nic. Dle vyjádření členů skupiny, Riot vytvořili velice narychlo, příští singly už budou klasické s více skladbami a již „normálními“ klipy.

Scooter v ČR!

Zhodnocení posledních dvou počinů německého tria máme úspěšně za sebou. Co však ještě musím zmínit, že Scooteři letos vystoupí v České republice! A to hned dvakrát! Nejprve v Praze 13. listopadu a hned na to v Brně 14. listopadu. Nepropásněte tuto možnost, přijďte se na ně podívat!

Nové album již brzy!

S dobrými zprávami zdaleka nekončím. Je jisté, že nové album se blíží. Přesné datum stále není známo, ale již několikrát jsme byli samotnými Scootery ujištěni, že se na nových peckách tvrdě pracuje a že album vyjde na začátku příštího roku. Loňský počin The Fifth Chapter (T5C) s nováčkem Philem Speiserem dopadl nad očekávání dobře, jak se můžete dočíst zde. A když nás Scooteři na úvod nadopovali Riotem, tak se určitě máme nač těšit. :-)

Jiří Sobota

Jiří Sobota

Studovaný obor: sociální práce; záliby: poslech hudby (převážně kapela Scooter), sbírání hudebních CD, skládání hudby (hudební projekt ZoneX), tvůrčí psaní (recenze, povídky, texty), focení + natáčení, Playstation 1, turistika, dobrovolnictví - aktivizační činnosti se seniory, příležitostně film, divadlo, kniha

More Posts - Website

Follow Me:
YouTube