Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

BOŽSKÝ KOMEDIANT – Salvador Dalí

Pro úspěch a vysokou návštěvnost byla do 5. ledna 2016 prodloužena výstava s názvem Božský komediant v Galerii Mariánská, kde můžete spatřit 193 děl surrealisty Salvadora Dalího. K vidění přitom nejsou jen proslulá plátna, ale také drobné, hravé radosti v podobě zdobených šátků či talířů.

Mezi vystavenými obrazy můžete obdivovat Pokušení svatého Antonína, Měkké hodiny v okamžiku prvního výbuchu, Sen vyvolaný letem včel okolo granátového jablka. Dále velmi známou Božskou komedii – sérii dřevořezů, inspirovaných Danteho literárním dílem. Očistec, ráj a peklo v  devadesáti devíti obrazech, včetně ukázky tisku díla z jednadvaceti desek. Za zmínění jistě stojí i méně známá nádherná kolekce osmi litografií Večeře Galy,“ uvádí organizátoři výstavy.

Salvadorský knír, zdroj:http://www.galerie-marianska.cz

Salvadorský knír, zdroj:http://www.galerie-marianska.cz

Salvador Dalí byl katalánským umělcem světového významu a hrdě o sobě prohlašoval, že jeho předkové byli potomci Maurů. „Právě v tomto Dalí spatřoval příčinu své lásky ke všemu, co je zlaté a přehnané, svoji vášeň pro luxus a svou lásku pro orientální oblečení. Rád dělal neobvyklé věci jen proto, aby upoutal pozornost, což občas unavovalo jak jeho obdivovatele, tak i jeho kritiky. Na druhou stranu však vedla tato cílená pozornost k uznání jeho tvorby širokou veřejností a ke zvýšení prodeje jeho děl, jež proslula překvapující kombinací bizarních snových obrazů s prvotřídním kreslířským a malířským projevem, pro nějž Dalí nacházel inspiraci v pracích starých renesančních mistrů.“

Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Salvador Dalí [online]. c2015 [citováno 9. 11. 2015]. Dostupný z WWW: <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Salvador_Dal%C3%AD&oldid=12311391>

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts