bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Dobrodružství Titanicu

Dne 15. 4. 1912 na své první plavbě ztroskotal Titanic, největší osobní parník, označovaný jako „nepotopitelný“ symbol velkolepého rozvoje techniky. Zahynulo tehdy více než 1500 osob z celkového počtu 2200 pasažérů. Přesto se stal Titanic fenoménem fascinujícím nejen filmové režiséry a fanoušky. Do 30. 6. 2016 se jeho „pasažéry“ můžete na okamžik stát také vy, prostřednictvím výstavy v prostorách EXPO PRAHA.

Výstava Titanic dokonale zobrazuje historické souvislosti, společenskou, kulturní a politickou situaci na počátku 20. století. (…) Uvidíte stovky originálních artefaktů vyproštěných ze slavného vraku na dně oceánu. Mezi exponáty jsou části vybavení lodi, kusy nábytku, porcelán, a mnoho osobních předmětů cestujících,“ uvádí organizátoři a dodávají: „Výstava byla rozšířena o tzv. českou stopu na Titanicu a také o velkou a přehlednou časovou osu mapující světové společensko-kulturní dění se zvláštním důrazem na situaci v tehdejších Čechách a na Moravě, které byly ještě součástí monarchie Rakousko-Uhersko.“

Po každé velké katastrofě se najde někdo, kdo začne poukazovat na záhadné okolnosti nebo sobeckou bezohlednost hrabivých společností. Také zkáze Titanicu se dostalo široké publicity a to nejen pro děsivý počet obětí, ale také proto, že na palubě nechyběly významné osobnosti své doby. Titanic byl navržen jako loď představující život v luxusu a během migrační vlny jej mnozí vnímali jako svou cestu za svobodou. Byl proto vybaven mnoha pokrokovými vymoženostmi: třemi elektrickými výtahy v první třídě a jedním ve třídě druhé, kompletním elektrickým osvětlením a dvěma rádiovými stanicemi Marconi o výkonu 5 000 wattů. Bohužel však neměl dostatek záchranných člunů. Vyšetřování nehody započalo dříve, než ke břehům New Yorku přirazila loď Carpathia se zachráněnými. Prováděl je jak Senát Spojených států amerických, tak britská vyšetřovací komise.

Krátce po potopení se objevily první snahy o nalezení lodi a vyzvednutí jejího trupu, které však v hloubce čtyř kilometrů nebyly ve své době realizovatelné. Následovalo ještě několik neúspěšných pokusů. V září 1985 se na průzkum oceánu vydává americké námořnictvo, které zde tajně hledá vraky dvou potopených amerických jaderných ponorek, maskujíce se pátráním po Titanicu. Čtyři dny před ukončením expedice, se však kamerám robota opravdu podaří zachytit první stopy po vraku lodi.

Titanic je ale v myslích veřejnosti zakořeněn především díky filmu. První filmové zpracování katastrofy v podobě němého filmu Saved from the Titanic (Zachráněná z Titanicu, 1912) se objevilo již několik měsíců po katastrofě. V jedné z hlavních rolí se objevila herečka Dorothy Gibsonová, která katastrofu přežila ve člunu 7 a byla i autorkou scénáře. Následovalo dalších 10 snímků, z nichž nejznámější je Titanic (1997, velkofilm režiséra Jamese Camerona, 11 Oscarů), kde se v hlavních rolích objevili Leonardo DiCaprio a Kate Winslet.

Výstava Titanic – JVS Group

Beranových 667, PVA EXPO PRAHA
http://www.vystavatitanic.cz
PO-NE: 8-20 hod
vstupné: dle ceníku http://www.vystavatitanic.cz/#!/page_Services
Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts