Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Magie Reality: ohromující obrázková encyklopedie nebo slabikář pro malé vědátory?

Blíží se výročí narození J.A.Komenského, jehož rčení „škola hrou“ se stalo běžně užívanou formulí. Nad populárně naučnou knihou Magie reality, by Učitel národů nejspíš zamáčkl dojatou slzičku. Poutavou encyklopedii pro děti, která dokáže předávat informace podložené fascinujícími obrazy, vytvořili Richard Dawkins a Dave McKean.

Samotné nakladatelství Academia označilo knihu jako „Pokladnici pro kohokoli, kdo někdy uvažoval o tom, jak svět funguje“. A tím vystihlo základní myšlenku téměř třísetstránkového díla, zaměřeného především na děti kolem 12 let. Zvídaví čtenáři získají odpovědi na tucet otázek, které se sice učí na základní škole, ale málo který dospělý jim dokáže dát uspokojující odpověď. Kniha totiž obsahuje dvanáct kapitol.

Čím si kniha nakloní čtenáře hned ze začátku je dobrý první dojem. Z publikace sálá její exkluzivita z křídového papíru a kvality tisku, jenž podtrhuje podmanivost práce ilustrátora Davea McKeana, kterým je celá kniha prosycena. McKean patří mezi oceňované světové umělce, podílel se na tvorbě mnoha knih, grafických románů a přebalů gramofonových desek. Dětského čtenáře patrně spíše zaujme jeho spolupráce na filmech o Harrym Potterovi.

ukázka z knihy

ukázka z knihy

Za jeden z největších přínosů textu považuji konfrontaci vědeckého poznání a starobylých mýtů z různých koutů světa. Například v kapitole o duze, autor nejprve zmiňuje báje o duhovém hadovi a pak čtenáři pomůže objevit, jak se láme světlo a vytváří barvy. Dawkins zvolil osobitý styl „strýčka vypravěče“, který vzpomíná na svůj pohled na věc, když byl ještě dítětem a dokáže se tak čtenáři mile přiblížit. Zároveň se však nedá tvrdit, že by úroveň dětského chápání podceňoval a problematiku přehnaně zjednodušoval.

ukázka z knihy

ukázka z knihy

Četla jsem několik pobouřených reakcí autorových fanoušků, kteří se rozhořčovali, že se kniha zabývá základními poznatky a zůstává daleko za bestsellerem Boží blud. Kniha nemá dostatečné grády vědeckého zapálení a drží se při vyvracení náboženských a kulturních příběhů při zemi. Tady je na místě si uvědomit, že se jedná o autorovu první knihu pro dětské publikum a musím přiznat, že jsem moc ráda, že jsem o ni obohatila rodinnou knihovnu.

Pro ty dospělé jedince vyšla (také v roce 2015) první část Dawkinsovy autobiografie.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts