bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Divadlo Sklep zamíří v květnu do kin

Před 45 lety se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény: Divadlo Sklep. Ku příležitosti těchto narozenin vznikl celovečerní dokumentární film s názvem Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa, který zamíří do českých a moravských kin. Dokument režisérky Olgy Dabrowské a producentů Petra Kozy a Ivo Krátkého bude mít slavnostní premiéru 4. května v pražském kině Lucerna.

Dokument mapuje příběh divadla od jeho založení před 45 lety tehdy čtrnáctiletými Davidem Vávrou a Milanem Šteindlerem ve sklepě domu babičky prvního z nich. Diváci se mohou těšit na zajímavé momenty z historie souboru, do kterého patří kromě již zmíněných otců zakladatelů také Tomáš Hanák, Tomáš Vorel, Jiří Fero Burda, Ondřej Trojan, Václav Marhoul, Eva Holubová, Lenka Vychodilová, Tereza Kučerová a mnozí další. „Je to vlastně lovestory, ovšem s tím malým rozdílem, že tentokrát se nepotkali lidé dva, ale asi tak sto padesát. No a co to způsobilo za poprask, zažíváme dodnes,“ popisuje dokument režisérka Dabrowská.

Tajemství divadla Sklep, zdroj www.e-newspeak.eu

Divadlo sklep bylo založené roku 1971 a v současné době sídlí v Praze 4 – Podolí v kulturním domě Dobeška. Původně soukromá aktivita dvou zakládajících herců a několika přátel začala postupně přerůstat ve veřejná vystoupení. V šedé a frustrující době normalizace si soubor zachoval tvůrčí svobodu, hravost, humor a také svou svéráznou poetiku, která mu zůstala dodnes. Právě díky této své originalitě, typickou dikcí, ustálenými slovními spojeními i jazykovými novotvary a humorem někdy až absurdním divadlo přetrvalo do dnešních dnů. Bez něj by nebylo České sody ani Šumných měst.

úvodní obrázek: https://www.dropbox.com

Tereza Michalcová

Tereza Michalcová

Studentka žurnalistiky, milující přírodu, klid a chleba s máslem.

More Posts