Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Shakespearovo výročí připomíná i olomoucké divadlo

Moravské divadlo v Olomouci uvedlo 19. února premiéru divadelní hry Williama Shakespeara Bouře. Připomnělo tak 400. výročí mistrova úmrtí.

Během bouře ztroskotá loď. Posádka se zachrání na zdánlivě pustém ostrově, který ale obývá Prospero, bývalý vévoda, který byl i se svou rodinou v loďce na širém moři ponechán na pospas osudu. Díky kouzelným bytostem se však stal vládcem ostrova a přírodních sil. Odtud Prospero, toužící po odplatě, přivolává na plavící se námořníky bouře. Avšak i po bouři rozjasní se obloha. Místo odplaty stane se tak pravý opak.

Olomoucká inscenace této hry v překladu Martina Hilského a v režii šéfa olomoucké činohry Michaela Taranta zavede diváky do přímo nadpozemského světa plného kouzel. O magickou atmosféru se postará jak osvětlení, tak i tančící elfové v pozadí. Skvělé výkony herců nechávají diváka v napětí a tak ani na chvíli nespustí oči z jeviště. Inscenaci bych svým moderním zpracováním zařadila k letním shakespearovským slavnostem. Bohužel někdy až příliš velká snaha o moderní pojetí, a nejspíš i odlehčení textu, hru trochu kazí. V shakespearovské klasice tak například zazní jména jako Karel Gott nebo Johnny Depp, ale zmíněn je třeba i tunel Blanka.

Nejznámější romance Williama Shakespeara měla první premiéru v roce 1611. Byla zároveň poslední hrou, kterou Shakespeare napsal sám. Jeho další hry vznikly ve spolupráci s dramatikem Johnem Fletchrem. V závěru díla, kde se Prospero loučí se svými kouzly, se tak metaforicky loučí sám Shakespeare s londýnským publikem. Po Bouři se totiž vrátil do rodného Stratfordu nad Avonou, kde o pět let později, v roce 1616, zemřel. Toto výročí si letos připomínají divadla po celém světě.

zdroj úvodního obrázku: www.moravskedivadlo.cz

Tereza Michalcová

Tereza Michalcová

Studentka žurnalistiky, milující přírodu, klid a chleba s máslem.

More Posts