Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Muž jménem Ove

Jedná se o zfilmovaný stejnojmenný knižní bestseller švédského spisovatele Fredrika Backmana. Na začátku vidíme nerudného puntičkářského (téměř) šedesátníka, který nedávno přišel o manželku a teď i o práci, ve které byl 43 let. Pokouší se odejít za milovanou ženou, ale jeho pokusy o sebevraždu vždy někdo překazí. Ve svém okolí striktně vyžaduje dodržování všech psaných i nepsaných pravidel a jediné opravdové auto je podle něj Saab. Časem poznáváme, čím si v životě prošel. Místy však dostává jeho nepřístupnost trhliny. I když to tak nejdřív nevypadá, je to člověk s velkým srdcem…

Příběh

Film začíná scénou, kde se Ove (Rolf Lassgård) snaží doma oběsit na háku od lustru. Pro ilustraci jeho povahy: Když po několikátém pokusu provaz nevydrží, Ove jej jde reklamovat. Reklamace však končí otázkou prodavačky: „A k čemu jste ho chtěl použít?“ A tak je to u Oveho se vším.

Občasné flashbacky nám postupně ukazují, jaké bylo Oveho dětství, dospívání a mládí, jak poznal svou budoucí ženu, s čím se musel během svého života vyrovnat. V současnosti „bojuje“ s nepořádkem ve svém okolí i se sousedy, kteří ignorují zákazy a příkazy platící ve společenství vlastníků domků, kde bydlí. Každé ráno se Ove vydává na pochůzku, při níž řeší nezavřená vrata, špatné parkování, zákaz vjezdu a odpadky na zemi. Do sousedství se přistěhuje novomanželský pár, který tvoří nesamostatný a nepraktický Patrik (Tobias Almborg) a jeho íránská  manželka Parvaneh (Bahar Pars), která je nucena zvládat vše i za svého manžela. První kontakt nových sousedů s Ovem je (jak jinak) nešťastný – hlasitá noční párty, následný nepořádek okolo a pobořená Oveho dopisní schránka.

Filip Berg - Muž jménem Ove (AČFK)

Filip Berg – Muž jménem Ove (AČFK)

Ida Engvoll, Filip Berg - Muž jménem Ove (AČFK)

Ida Engvoll, Filip Berg – Muž jménem Ove (AČFK)

Stefan Gödicke - Muž jménem Ove (AČFK)

Stefan Gödicke – Muž jménem Ove (AČFK)

Muž jménem Ove (AČFK)

Muž jménem Ove (AČFK)

Bahar Pars - Muž jménem Ove (AČFK)

Bahar Pars – Muž jménem Ove (AČFK)

Rolf Lassgård - Muž jménem Ove (AČFK)

Rolf Lassgård – Muž jménem Ove (AČFK)

Rolf Lassgård - Muž jménem Ove (AČFK)

Rolf Lassgård – Muž jménem Ove (AČFK)

Johan Widerberg - Muž jménem Ove (AČFK)

Johan Widerberg – Muž jménem Ove (AČFK)

Muž jménem Ove (AČFK)

Muž jménem Ove (AČFK)

Nemá smysl prozrazovat celý děj, snad jen že časem přicházíme na to, že Ove není jen nepříjemný podivín, ale že se dokáže účinně zastat toho, kdo to potřebuje, dokáže se vyrovnat s ranami osudu a ani sám si nenechá nic líbit. Také dokáže překonat dlouholeté nepřátelství a pomoci i tomu, s nímž léta nepromluvil. Jako humornější část Oveovy charakteristiky vidíme jeho ortodoxní vztah k autům značky Saab a odmítání těch ostatních („Čtyři nuly na kapotě a pátá za volantem.“). I když jsem možná prozradil dost věcí, nebojte se, ještě mnoho vás ve filmu čeká.

O premiéře

Snímek jsem viděl na premiéře k zahájení Severského filmového podzimu 2016. U vchodu jsem dostal i CD s audioknihou, která již zde měla recenzi. Atmosféra nabitého sálu pražského kina Lucerna byla už od začátku vynikající, mimo jiné i díky (možná nechtěně) humornému přepisování slov moderátora na projekční plochu. Akci uváděla velvyslankyně Švédského království Viktoria Li. Na plátně se nejdřív objevilo „(…mluví anglicky)“, ale po salvě smíchu i ona všechno pochopila a následoval překlad. Rozhovor s Jiřím Vlasákem, který namluvil audioknihu, se také nesl v podobném duchu.

Plusy a minusy

Někteří filmu vytýkají, že zdaleka nedosahuje kvalit knihy. To sice zatím nedokážu posoudit, ale je-li tomu tak, nemyslím si, že by to bylo tak zlé. Pro jiné je postava stárnoucího krobiána nezajímavá už z podstaty. Chápu, že teenagerům a některým lidem před třicítkou je tohle téma dost vzdálené, asi jako mně jsou většinou vzdálené filmy o dnešních teenagerech. Nejvíce mě zaujalo poselství, že každý, i ten na první pohled nezajímavý člověk, může mít svůj zajímavý příběh a jeho těžký život ho může zformovat do podoby silné a kvalitní osobnosti. Podotýkám – může, ale nemusí. Ale o tom tenhle film není. Doporučuji všem, s mým vysvětlujícím komentářem. :-)

Muž jménem Ove / En man som hetter Ove
Drama / Komedie
Švédsko, 2015, 116 min
Režie: Hannes Holm
Předloha: Fredrik Backman (kniha)

Scénář: Hannes Holm
Kamera: Göran Hallberg
Hudba: Gaute Storaas
Hrají: Rolf Lassgård, Bahar Pars, Filip Berg, Ida Engvoll, Tobias Almborg, Klas Wiljergård, Chatarina Larsson, Börje Lundberg, Stefan Gödicke, Johan Widerberg, Anna-Lena Bergelin, Nelly Jamarani, Zozan Akgün, Viktor Baagøe, Simon Edenroth, Poyan Karimi, Maja Rung, Simeon Da Costa Maya, Jessica Olsson, Fredrik Evers, Ola Hedén, Lasse Carlsson, Anna Granath, Emelie Strömberg, Christoffer Nordenrot, Simon Reithner, Jerker Fahlström, Johanna Karlberg, Johan Friberg, Erik Ståhlberg, Magnus Sundberg, Karin de Frumerie, Sofie Gällerspång, Michael Ingvarson, Madeleine Jacobsson

Petr Vít

Jsem nyní nepracující důchodce, užívající si zbytku života, příležitostný webmaster, profesí správce IT, duší hudebník. Co mám rád, možná poznáte z mých recenzí...

More Posts

Follow Me:
Facebook