Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Myšlenky, které stojí za to šířit

Zřejmě jste o ní už slyšeli. Digitální sítě naplnily její virální potenciál a učinily z ní pravděpodobně nejsledovanější konferenci na světě. Řeč je o konferenci TED, která se slouží jako inspirace statisícům lidských bytostí. Tím, že je limitována striktním časovým rámcem, nutí řečníky předávat publiku pouze nejpodstatnější informace o práci či oboru, kterému se věnují. Široký tematický záběr zahrnuje mimo jiné především vědu, kulturu, designu, politiku, vzdělání či byznys.

Současný kurátor Chris Anderson si za léta, kdy má TED na starosti, vyslechl již stovky projevů. Tato skutečnost mu umožnila spatřit, že motivující, inpirativní a objevné přednášky mají několik společných jmenovatelů. Podařilo se mu je shrnout do řady tipů a rad, a následně zhmotnit do knihy, která v češtině vychází pod titulem Přednášejte jako na TEDu. Na tuzemský trh ji uvádí nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Není třeba se obávat, tato kniha není určena pouze lidem, kteří plánují vystupovat na konferenci TED. Jedná se spíše o návod, jak zodpovědně přistupovat k projevům a zvládnout veřejnou přednášku jakéhokoliv druhu. Jak píše autor, základním kamenem prezentace je skutečnost, že vůbec máte co prezentovat. Pokud chcete jen okouzlovat publikum svým charisma, můžete knihu odložit. To samé platí i v případě, že máte obchodnické záměry. Smyslem konference TED, jak napovídá její podtitul, je myšlenky předávat. Nikoli prodávat.

S tím souvisí i zajímavý příběh a pozadí TEDu, který je v současnosti pořádán Andersonovou neziskovou organizací Sapling Foundation. Projekt vznikl již v roce 1984, vzhledem k jeho finančnímu neúspěchu se na následující ročník čekalo 6 let. Od té doby je pořádán každoročně, navíc se jej podařilo rozšířit o různé další formáty prakticky po celém světě.

Kniha samotná je velmi čtivá. Chrisi Andersonovi se podařilo zatraktivnit i téma, které nemusí být každému blízké, a naopak může u některých jedinců vyvolávat i odpor. S každou další kapitolou kniha čtenáře více vtahuje. Je to vlastně pohled do zákulisí fungování TEDu. Autor rozebírá řadu konkrétních příkladů prezentujících a to, co pro ně bylo v daný moment obtížné, či v čem naopak excelovali. Opravdový smysl tedy kniha získává zejména v okamžiku souběžného sledování popisovaných záznamů, kdy čtenář pochopí, jak jednotlivé faktory působí na posluchače. Text je zakončen kompletním soupisem popisovaných přednášek, takže je následně velmi snadné si je dohledat.

Kniha je obzvláště vhodná pro lidi, kteří mají problém s veřejnými projevy. Těm, kteří mají trému, nabízí řadu technik, jak se jí zbavit. Jsou zde i rady pro ty, kteří neví, zda na pódiu stát či se pohybovat, jaké oblečení zvolit. Čtenář zde dokonce dostane i tipy pro přípravu prezentace, a to až na úroveň výběru fontů, barvy písma či zálohování souborů. To je také jediné slabší místo textu, kde již nyní, po 2 letech od vydání, působí trochu zastarale.

Přednášejte jako na TEDu bývá označována jako jedna z nejlepších publikací o veřejném projevu, a zřejmě ne nadarmo. Pokud i vás čeká v dohledném horizontu hovor k většímu obecenstvu a cítíte se z toho trochu nesví, není nic lepšího, než si prostudovat právě tuto příručku.

Martin Mucha

Studovaný žurnalista, povoláním marketér, ve volném čase muzikant a čtenář. Nejraději čtu a recenzuji knihy o vědě, osobním rozvoji a biografie.

More Posts - Website