Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Je život skládankou?

Může vám origami ptáček zachránit život? Tluče papírové srdce stejně rychle jako to skutečné? Dokáže řetěz z papíru a víry ochránit, to nejcennější, co máte? To prozradí Američanka Ch. N. Holmbergová ve své knize Mistr papírových kouzel, kterou na podzim 2016 vydal Fragment. 

Hlavní hrdinkou knihy je devatenáctiletá rusovláska Ceony, která si vždyky přála vystudovat magii a stát se tavičkou, tedy paní kovu. Abyste rozuměli v tomto světě existují mágové, kteří se po své promoci připoutají k jednomu z lidmi stvořeného materiálu (kovu, plastu, gumy, sklu aj.). jenže osud tomu chce jinak a Ceony nastupuje do učení k Emeryme Thanovi, jednomu z 12 mistrů papírových kouzel. Proto tohle tedy tak pilně nestudovala! Nebo ano?

Během pobytu u mistra Thana se Ceony dozvídá, kdo byl dárcem stipendia, jež jí umožnilo studovat na magické univerzitě, učí se chápat, jak věcí fungují a pochopí, že i blázniví lidé mají své světlé a přitažlivé stránky.

Mohu tedy střízlivě přiznat, že příběh vyprávěný vytříbeným leč jednoduchým jazykem si čtenáře podmaní a vtahuje ho hlouběji do sebe. Neschází mu přátelství, první láska, přirozená autorita, letmý dotek poučení, napětí, temnota černé magie, odvaha překonat vlastní strach ani dobrý (byť trochu otevřený) konec.

Kniha je určena pro čtenáře od 14 let, což se mi zdá vcelku přiměřené. Nenajdete v ní sice žádné erotické scény nebo podrobné popisy krvavých masakrů, ale nějaké ty střípky by tu byly.

Z technické stránky podotýkám, že se jedná o paperback bez ilustrací (pro které by se prostor jistě našel), s okouzlující leč vkusnou obálkou. Příjemné je také širší řádkování a zvolený font. Kniha má dvě stě stran a  přiznávám, že jsem ji přečetla, takřka na jeden zátah. Údajně by se mělo jednat o úvod do kouzelnické trilogie, takže se patrně máme zase na co těšit. Ostatně nahlédnout pod pokličku můžete na stránkách autorky.

 

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts