bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Nikdy není pozdě designovat život svých snů

Dnes tu máme recenzi na knihu, která lámala žebříčky prodejnosti v kategorii osobního růstu a stala se jedničkou i jako bestseller New York Times. Řeč je o titulu do češtiny přeloženého pod názvem Designérem vlastního života, knize vytvořené na základě jednoho z nejúspěšnějších seminářů Standfordovy univerzity. Jeho tvůrci Bill Burnett a Dave Evans se rozhodli převést kurz do tištěné podoby tak, aby byl dostupný nejen studentům Standfordu, ale komukoliv na světě.

Designérem vlastního života je průvodce, který má čtenáři za pomoci designérského myšlení pomoci přehodnotit jeho život. Designéři přistupují k problémům kreativním způsobem – nejdříve se snaží pochopit podstatu věci, poté se snaží nalézt různé varianty řešení a vytvářejí prototypy. Z těch vybírají ty nejlepší nápady, u kterých předpokládají, že budou fungovat. Přesně tak by dle knihy mělo probíhat i plánování toho, jak naložit s vlastním životem.

Celý proces má mít několik fází, počínaje zbavením se dysfunkčních představ, přes přerámování problému, až k jeho řešení. Lidé, kteří projdou procesem designování života, jsou podle Davea Evanse více kreativní, přicházejí s více nápady a projevují více sebedůvěry v budování života, který si vybrali.

Bezkonkurenčně největší prostor dostává v knize téma kariéra, mimo to ale obsahuje i řadu zajímavých myšlenek pro revizi ostatních oblastí života. Téměř v každé kapitole nabízí i několik praktických cvičení, které vám pomohou lépe se zorientovat ve vaší životní situaci a ujasnit si, jakým směrem se máte vydat.

Teorii budování života očima designéra doplňují také reálné příběhy jedinců, kteří na své problémy aplikovali autory doporučené postupy. Díky tomu se dokázali pohnout z místa a přebudovat své životy o něco blíže svým snům.

 

Autoři tvrdí, že při tvorbě knihy vycházeli z patnácti let praxe a zkušeností s více než dvěma tisíci studentů. To by mělo být dostatečnou zárukou funkčnosti jejich přístupu. Ať už jste čerstvý absolvent univerzity a hledáte možnosti, kde začít, čtyřicátník vprostřed kariéry s počínajícím syndromem vyhoření nebo vás čeká důchod a vy se rozhodujete, jak jej strávíte, vždy bude ve vašem životě prostor pro zlepšení. Kniha Designérem vlastního života se může stát cenným nástrojem, jak svůj život postavit na pevnějších základech a více si jej užít.

 

Martin Mucha

Studovaný žurnalista, povoláním marketér, ve volném čase muzikant a čtenář. Nejraději čtu a recenzuji knihy o vědě, osobním rozvoji a biografie.

More Posts - Website