Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Zakleté zámky Julských Alp

Všechno je jednou poprvé, a tak se jednoho dne i Filip Šimeček dostává k recenzování dětské literatury! Kniha Zakletý zámek ilustrovaná mou oblíbenou grafičkou Petrou Řehovou byla dlouho vyhlíženým titulem, který jen potvrdil mé očekávání – pohádková sbírka se povedla!

Zakletý zámek ukazuje malým čtenářům, jak to dopadá v praxi, když se pedagožka pustí do beletrie. Autorka knížky Alena Vorlíčková totiž několik let působila jako středoškolská učitelka českého jazyka a příběhy na motivy slovinských lidových pohádek tak mají zajímavý didaktický rozměr. Před každou pohádkou bývá zamyšlení a po dočtení čekají na rodiče i děti otázky k diskusi.

Nejde tedy jen o samotný text, jde i o to, naučit práci s textem. A byl to možná právě tristní stav čtenářské gramotnosti současných dětí, co autorkám dodávalo oprávněný pocit, že jejich práce má v kontextu dětské četby opravdu smysl. V souladu se současným trendem (který ovšem osobně neschvaluji) také na konci některých pohádek vybízí Petra Řehová dětské čtenáře, aby za pohádku doplnili vlastní text či obrázek.

Stinnou stránkou Zakletého zámku je jeho rozsah. Sedm krátkých pohádek, které sbírka obsahuje, zvídavé dítě nezabaví na příliš dlouhou dobu. Možnost zapojit dítě do příběhu pomocí pastelek zase může směřovat k jednorázovým zážitkům (zejména byla-li knížka pokreslena starším sourozencem). Na druhou stranu, sto stran nabitých zajímavými ilustracemi nabízí zejména vizuální podívanou.

Věřím, že pohádky se budou dětem líbit. Jedním ze silných témat je v pohádkách tolik oblíbená metamorfóza a v příbězích se objevují klasické stereotypy (král a tři princezny, skromnost versus pýcha…), které děti moc dobře znají i z pohádek středoevropských.

Více se dozvíte na stránkách autorky.

Zdroj úv. obrázku: http://alenavorlickova.cz

Filip Šimeček

Filip Šimeček

Aktivista, publicista, pedagog, herec, včelař. Brainstorming mi nikdy moc nešel:)

More Posts

Follow Me:
YouTube