Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

1967 Jaký byl rok, kdy jste se narodili?

Z prvních let svého života si toho moc nepamatujeme. Natož pak z roku, kdy jsme poprvé pohlédli na svět. Co jsme vlastně viděli a co se stalo přelomového? Nakladatelství Biz Books vydává vzpomínkovou knihu 1967 – Rok, kdy jsem se narodil(a) od Jarmily Frejtichové, která je vhodným dárkem pro každého, koho letos čekají páté kulatiny.

Kniha je dobře zpracovanou rešerší všech oblastí své doby. Opomenuta nezůstane gastronomie, módní trendy, architektura nebo doprava, sport ani trendy školství (např. konec přeučování leváků a diskuze o volných sobotách) cestování – rozjíždí se u nás trend kempování. Pozornost si jistě zaslouží i rubrika krimi a černá kronika, stejně jako její protipól rubrika humoru- dobových vtipů, aforismů i výňatky ze sekce Kýho výra, přílohy časopisu Dikobraz.

Prozkoumáme samozřejmě také kulturní scénu doma i ve světě. Uhádnete, kdo vyhrál Zlatého slavíka, který se poprvé vysílal v ČT? Nebo jaké kapely kralovaly světové hitparádě? (pozn.: řešení pod článkem).

Podíváme se, co se hrálo v kinech (věřili byste, že lístek tehdy stál 4,-Kč?) i na divadelních prknech, jejž znamenají svět, nebo jaké knihy vyšly. Nakonec zavzpomínáme i na dobovou reklamu, jejíž blok v televizi uváděl Pan Vajíčko.

Věděli jste, že: Expo Montreal 1967 bylo pro Československo více než úspěšným. Náš pavilon s kinoautomatem v němž divák určoval konec filmu s Miroslavem Horníčkem patřil k nejnavštěvovanějším a dodnes slouží jako kulturní centrum pro města Gander a Grand Falls.

Kdo se narodil a kdo z tohoto světa odešel? A jak svět viděli tehdy osmnáctiletí stojící na prahu své budoucnosti? Jaké bylo počasí? Co o zrozencích roku Ohnivé kozy říká čínský horoskop a kdo ze známých osobností do něj patří? Dozvíte se také, jaké byly nejoblíbenější jména pro letošní jubilanty (Prozradím, že první příčky obsadili Petr a Jana).

Na knize je třeba ocenit především její nápad. Jestliže kniha zaznamená dobrou prodejnost, má nakladatelství na nějakou dobu vystaráno – jubilanti se totiž budou objevovat každý rok. A nakročeno je k tomu dobře. Je totiž na místě pochválit grafické zpracování knihy od zvoleného pozadí suplujícího zašlý papír, přes vhodný výrazný patkový font písma až po četné fotografie a ilustrace, u nichž nikdy nechybí popisky. Méně šťastné se mi pak jeví číslování stránek umístěné směrem dovnitř knihy, snad ve snaze nerušit čtenáře v jeho rozjímání.

 

 
(řešení – Zlatého slavíka 1967 vyhráli Karel Gott a Marta Kubišová, písničkou roku se stal Náhrobní kámen,ve světě patřily mezi nejoblíbenější kapely The Beatles, The Monkees, Procolum Harum)

 

 

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts