Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Hilda – rozkošňácká rošťanda

Komiks o modrovlasé holčičce Hildě, která žije na samotě u lesa se svou maminkou, chytil za srdce děti malé i ty dospělé. Angličan Luke Peaerson při tvorbě smísil severskou mystiku s jemnou kresbou.

Musím přiznat, že ačkolik už mi rukama prošlo mnoho komiksů, nikdy jsem je neměla radši než knihy. Já vím, já vím – méně textu a spousta parádních obrázků je pro mnohé malé čtenáře (ve smyslu věkovém i návykovém) velkým lákadlem. Jenže tomuhle vážně poněkud chyběl rozvinutý příběh. Při tom si ale knihu mnoho uživatelů pochvaluje. Ano, přišla totiž s něčím zase trochu jiným. Její podstatou je severská mytologie – trollové, elfové a jiní skřítci a podivní tvorečkové z mysli autora Lukea Peaersona.

Hlávním lákadlem je tady rozkošnost. Roztomilá holčička s neuvěřitelnou fnatazií a vnímavostí na 120%. Vyobrazení jejích horských „zvířecích“ i nadpřirozených přátel, malba krajiny a především autorův osobitý styl kresby vzbuzující na tváři rádoby rošťácký, avšak vláčný úsměv. Někomu by snad mohl na okamžik připomenout Kůstka. Až na to, že děj Hildy je mnohem, ale mnohem odlehčenějším dobrodružstvím.

Nakladatelství Paseka navíc pro knihu vybralo více než příjemný formát. Jedná se o pevnou vazbu formátu 215 x 288, v němž najdete vždy dva příběhy. První kniha Hilda obsahuje komiksy Hilda a troll + Hilda a půlnoční obr. V druhém dílu, nazvaném Hilda se vrací, pak najdete díly Hilda a Ptačí slavnost + Hilda a černý pes. Ostatně na stránkách nakladatelství si můžete přečíst také ukázku.

Jak uvádí výše zmíněné nakladatelství Paseka: „Luke Pearson (1987) je lídrem nové vlny britského komiksu. Jeho série Hilda, z níž Paseka vydává první dva díly v jednom svazku, úspěšně dobývá Evropu, vychází ve dvanácti zemích, a přinesla svému tvůrci řadu ocenění včetně Britské komiksové ceny nebo Ceny Maxe a Mořice. Pearson kreslí pro deníky a magazíny (New York Times, Guardian, Wired) a svým nezaměnitelným rukopisem ovlivnil také kultovní animovaný seriál Čas na dobrodružství. V roce 2017 se dočká televizní podoby také jeho Hilda.“ Tak se máme vcelku na co těšit, jako krátkometrážní video bude totiž Hilda nepřekonatelná.

 

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts