Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Proti vlastní krvi

Třem generacím kočovného klanu Cutlerů vládne Colby (Brendan Gleeson) pevnou rukou. Pytláctví a drobné či větší krádeže zajišťují obživu této komunitě. Policie je jim stále v patách, ale málokdy se jí podaří někoho chytit a dokázat mu vinu. Přirozeným nástupcem Colbyho je jeho syn Chad (Michael Fassbender), který ale z toho nemá velkou radost, protože se chce věnovat svým dětem. Posílá je do školy (sám je negramotný), aby měly šanci se začlenit do normálního života a nemusely žít tak, jako on. Mezitím je nucen účastnit se loupeže, kterou naplánoval jeho otec a která ještě víc poštve okolí proti klanu Cutlerů. Události pak dostanou větší spád.

K vzniku filmu

Scénář (Alastair Siddons) vznikl na základě článku z anglických novin, který hovořil o rodině, která terorizovala kraj Costwold. Psalo se v něm také, že tento gang, často nazývaný, jako „kočovníci“, nebo „cikáni“, je obviněn z 65 procent zločinů v kraji a je spojován se sérií vloupání do domů v celém regionu. Siddonsovi článek učaroval hlavně svým dokumentárním charakterem. Sám však cítil, že lépe by se vyjádřil pomocí fiktivního příběhu z tohoto prostředí. Po napsání scénáře se podařilo vybrat velmi kvalitní herce pro hlavní postavy: Brendan Gleeson, Michael Fassbender, Lyndsey Marshal, Sean Harris a Rory Kinnear. Jako režisér se přidal Adam Smith, známý spoluprácí s duem Chemical Brothers (často je označován, jako třetí Chemický bratr). Oba, Smith a Siddons, pak ještě dál upravovali scénář do konečné podoby. Mimo jiné se také inspirovali Kusturicovým filmem „Černá kočka, bílý kocour„, který je o životě velké cikánské rodiny, žijící na břehu Dunaje. Hudbu k filmu složil člen Chemical Brothers Tom Rowlands na požádání Adama Smithe. Hudba vznikla netradičně – Rowlands ji nejdříve zkomponoval a nahrál na analogových syntezátorech a sequencerech, a konečnou podobu pak nechal nahrát klasickými nástroji.

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

Proti vlastní krvi (CinemArt)

 

Děj a dojmy z filmu

Od začátku filmu jsme svědky divokého a nebezpečného života klanu Cutlerů. Divoká provokativní jízda autem je jen ilustrací jejich životního stylu. Během děje pak poznáváme hlavní konflikt mezi vládcem klanu Colbym a jeho synem Chadem. Ten už nechce, aby jeho děti pokračovaly v kočovném životě psanců, kterým stále žije i on. Proto posílá děti do školy, aby měly šanci na uplatnění ve většinové společnosti, kterou on už nemá. Colby z toho vůbec není nadšený, protože v Chadovi vidí hlavně svého nástupce ve vedení klanu. Vše ostatní mu připadá nadbytečné a nedůležité. O tom vlastně celý děj je. Příběh se nijak zvlášť nerozvíjí, takže občas se můžete i nudit. Jediné, co by vás pak mohlo z nudy vytrhnout, jsou skvělé herecké výkony dvou hlavních postav. Doporučuji hlavně kvůli neobvyklému tématu a skvělým hereckým výkonům.

Proti vlastní krvi / Trespass Against Us
Akční / Krimi / Drama / Thriller
Velká Británie, 2016, 98 min
Režie: Adam Smith
Scénář: Alastair Siddons
Kamera: Eduard Grau
Hudba: The Chemical Brothers
Hrají: Michael Fassbender, Brendan Gleeson, Rory Kinnear, Sean Harris, Lyndsey Marshal, Tony Way, Gerard Kearns, George Russo, Barry Keoghan, Killian Scott, Chris Cowlin
Producenti: Gail Egan, Andrea Calderwood, Alastair Siddons
Střih: Jake Roberts, Kristina Hetherington
Scénografie: Nick Palmer
Kostýmy: Suzanne Cave

Petr Vít

Jsem nyní nepracující důchodce, užívající si zbytku života, příležitostný webmaster, profesí správce IT, duší hudebník. Co mám rád, možná poznáte z mých recenzí...

More Posts

Follow Me:
Facebook