bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Zkouška dospělosti

Lékař Romeo Aldea (Adrian Titieni) žije s rodinou v malém městě v Transylvánii. Má osmnáctiletou dceru Elizu (Maria-Victoria Dragus), pro kterou chce jen to nejlepší. Eliza má vzorný prospěch, má před maturitou a získala stipendium na studium psychologie ve Velké Británii. Vše se zkomplikuje, když Elizu někdo cestou do školy přepadne. Nestane se jí nic vážného, ale složení maturitní zkoušky je tím ohroženo. Otec se proto snaží dceři za pomoci různých protislužeb maturitní zkoušku usnadnit. Zpronevěřuje se tak svým zásadám, což vidí i Eliza. Pro budoucnost dcery tak postupně ztrácí tvář před rodinou i přáteli.

Děj

Romeo je vážený občan, ale jak už to v malých městech bývá, i jemu občas přiletí do okna kámen, nebo mu někdo poškodí auto. Bohužel se problém nevyhne ani Elize, když je těsně před maturitou cestou do školy někým přepadena a zraněna. Zdá se, že maturitní zkouška i přijetí na stipendijní studium jsou v ohrožení. Otec proto začíná jednat. Přes menší podvody ve prospěch Elizy se postupně zaplétá do dalších a větších. Jednu chvíli se zdá, že zákon si u něj vybere svou daň, ale jsme v Rumunsku, tak to zas nebude tak zlé. Nejhorší na všem je, že nejen okolí, ale i rodina vidí, co Romeo dělá a jak se zpronevěřuje svým zásadám. Přijme Eliza od otce takovouto čistě umetenou cestičku?

Zkouška dospělosti (Aerofilms)

Zkouška dospělosti (Aerofilms)

Zkouška dospělosti (Aerofilms)

Zkouška dospělosti (Aerofilms)

Zkouška dospělosti (Aerofilms)

Zkouška dospělosti (Aerofilms)

Zkouška dospělosti (Aerofilms)

Zkouška dospělosti (Aerofilms)

 

Co ještě říct?

Vše je natočeno velmi civilně, nicméně poutavě. Celý film je pojat z pohledu otce, a tak jeho váhání a překračování zásad vidíme velmi detailně. Časem poznáme, že ani předtím nebyl Romeo úplný vzor ctnosti (dlouhodobá nevěra). Hlavní změny v jeho přístupu však spustí až Elizina nehoda a nebezpečí, že všechny její plány se zhroutí. Těžko otce obviňovat, že se pokouší nalézt jakýkoli způsob, jak tomu zabránit. Elizino přepadení přece také nebylo fair. Zkoušku dospělosti v širším smyslu slova tak musí složit nejen Eliza, ale i její otec. Pro přemýšlivé povahy velmi doporučuji.

Zkouška dospělosti / Bacalaureat
Drama
Rumunsko / Francie / Belgie, 2016, 128 min
Režie: Cristian Mungiu
Scénář: Cristian Mungiu
Kamera: Tudor Vladimir Panduru
Hrají: Adrian Titieni, Maria-Victoria Dragus, Lia Bugnar, Rares Andrici, Malina Manovici, Vlad Ivanov, Ioachim Ciobanu, Valeriu Andriuta, Adrian Vancica, Claudiu Dumitru, Constantin Cojocaru
Producenti: Cristian Mungiu
Střih: Mircea Olteanu

Petr Vít

Jsem nyní nepracující důchodce, užívající si zbytku života, příležitostný webmaster, profesí správce IT, duší hudebník. Co mám rád, možná poznáte z mých recenzí...

More Posts

Follow Me:
Facebook