bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Karel Richter: Válka začala v Polsku

Zdálo by se, že o přepadení Polska německým wehrmachtem 1. září 1939 by se nedalo napsat už nic nové. Některá fakta se však vytratila z obecného povědomí, takže dodnes vyvolávají překvapení. Vojenský historik Karel Richter, který se rozhodl tohle téma zpracovat. ,  začína svoje vyprávění začátkem roku 1939, kdy Sovětský svaz a Polsko uzavřelo obchodní smlouvu.Následuje smlouva o přátelství mezi Německem a Sovětským svazem, německé přípravy k válce, útok Německa na Polsko a začátek druhé světové války, první období války, bitva na Bzuře, sovětská invaze do Polska a  rozdělení Polska mezi Hitlera a Stalina a život pod jejich nadvládou. Dále autor opisuje útok wehrmachtu na sovětské území v roce 1941 a různé snahy o dohody a spojenectví.

Pokud by jste si mysleli, že konec války je i závěrem knihy, mýlili by jste se. V poslední kapitole autor odhaluje osud polských válečných zajatců Sovětského svazu. Z jejich deníků, které byly nalezeny v hrobech nešťastných vojáků, se dozvídáme, že Sověti je vězeňským autobusem odvezli někam do lesa, kde jim vzali všechny cenné věci.

Vyšetřování tohohle zločinu v Katynském lese probíhalo dlouhé roky, no nemluvilo se o něm – nejdřív západní demokratický svět přijal oficiální sovětskou verzi v zájmu zachování protihitlerovské koalice, při norimberském procesu chtěl sovětský žalobce protlačit Katyň do seznamu německých válečných zločinů. Neuspěl. V komunistickém světě se nikdo neodvážil mluvit proti oficiální propagandě, a tak se zdálo, že pravda zůstane navždy utajena. Nakonec však vyšla najevo a v roce 1990 se Sovětský svaz oficiálně přiznal k spáchání katyňského zločinu.

Je vidět, že Karel Richter ví, o čem píše a má téma podrobně nastudované, ať už jde o složitý vnitropolitický boj v Polsku po první světové válce nebo proměny rusko-německých vztahů. I když uvádí v knize množství faktů, podává je srozumitelně a poutavě, v chronologickém pořadí a doplňuje je dobovými fotografiemi a mapkami. Zaměřuje se na informace, které byly před veřejností utajovány v nejvyšším státním zájmu, takže při čtení čeká na čtenáře nejedno překvapení. Věděli jste například,  že sovětské rádio Minsk vysílalo podle dohody signály pro orientaci německých bombardérů při náletech na Polsko?

Knihu vydalo nakladatelství Epocha.

videorozhovor s K.Richteremz r.2012, zdroj: wwww.youtube.com

 

 

 

Jana Mišúnová

Jana Mišúnová

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis

More Posts