bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Protože se stmívá – sbírka nejlepších povídek Jany Rečkové

Jana Rečková je v posledních patnácti letech nejvydávanější českou autorkou fantastiky. Kromě několika románů napsala i přes dvě stovky povídek, které vyšly ve sbornících soutěží nebo v časopisech. V knize Protože se stmívá, ve které najdete to nejlepší z autorčiny povídkové tvorby, se jich nachází dvacet. Další se prý nevešly – dokonce ani ty, za které má autorka trofeje ve skřínce za sklem. „Psala jsem je proto, že jsem chtěla něco říct a nikdo mě neposlouchal,“ prozradila autorka. „Což je vlastně normální, že? Přečetl si je někdo? To je otázka. Přečtete si je teď. Zkuste to.

Nenechala jsem se dlouho prosit a přijala pozvání poznat neobyčejné světy, ve kterých lidé vedou válku s hořícími brouky, kteří pálí úrodní pole, v nichž vám může ukrást duši pouťová atrakce nebo vás může zabít to, že někdo namaluje váš až příliš dokonalý portrét, a  ve kterých se může i z obyčejné školní přestávky stát boj o život. A nejen to – tematicky toho kniha nabídne ještě víc. Ale to nebudu prozrazovat.

Co ale říct můžu (a chci), je to, že zde najdete mnoho stylů vyprávění i žánrů – od sci-fi přes horor, thriller, městskou fantastiku až po na první pohled obyčejné příběhy ze života. Jsou dvě věci, co mají všechny příběhy společné. První z nich  je autorčina přímost. Jenže ta se do všech povídek nehodila – zatímco z některých dělá mistrovské dílo, v jiných zabila pointu, která by vyzněla líp, kdyby byla trochu rozvinutá a nejen popsána jednou větou. Tou druhou jsou originální a neotřelé nápady, kterými je prostoupená každá povídka, a i když zde najdeme i již známé myšlenky, autorka se s nimi pohrála a dala je do úplně jiných a netypických souvislostí. Tato autorčina kreativita teda zachraňuje  i stylisticky slabší příběhy a díky působí sbírka uceleněji a vyrovnaněji.

Pokud znáte a máte rádi tvorbu Jany Rečkové,  je tahle kniha pro vás takřka povinností. Že jste od této autorky ještě nic nečetli? Zkuste ji dát šanci a nechte se okouzlit její imaginací, propracovanými postavami a jedinečnými nápady a uvidíte, že si titul Lady fantasy, který získala celkem třikrát, doopravdy zaslouží.

Knihu vydalo nakladatelství Epocha.

zdroj úv. obráku:www.epocha.cz

 

Jana Mišúnová

Jana Mišúnová

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis

More Posts