Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

13. Mighty Sounds je za námi!

Reno Divorce, foto: Eva Peterková

Pondělní ráno ohlásilo konec třináctému ročníku festivalu Mighty Sounds a město Tábor začali opouštět fanoušci punku, ska, hardcoru a dalších podobných stylů. Skončily tak tři dny plné vynikající hudby, diskusí i divadelních vystoupení a hlavně skončily tři dny nezaměnitelné atmosféry, kterou Mighty Sounds dokázal vytvořit. Během tří dnů se na pódiích vystřídalo přes sto kapel, mezi nimiž nechyběli legendární Cock Sparrer, The Adicts nebo Agnostic Front.  Pojďme si to krátce zrekapitulovat.

Mighty Sounds se řadí mezi největší festivaly svého druhu ve střední Evropě. A není se čemu divit. Každoročně se zde sjíždějí špičky žánru punk, hardcore nebo psychobilly, aby město Tábor oblehly svou hudbou.

Clowns, foto: Eva Peterková

První den se rozjížděl pozvolně. Večer to ale pořádně našlápli H2O svým poměrně melodickým hardcorem a samozřejmě nezklamala ani všemi očekávaná Dubioza. Já osobně nejsem fanoušek této směsky všemožných stylů i nestylů, ale musím uznat, že živě má tato kapela opravdu grády. Netradičním zpestřením se stalo psychobilly v podání čínských Rolling Bowling. Člověk by řekl, že už ho v tomto stylu nic nepřekvapí, ale čínština podtrhnutá zvuky kontrabasu byla zkrátka něčím zcela odlišným. Největším překvapením pátečního večera však byli Lion’s Law, jejichž nekompromisní Oi! se z Monster stage rozléhal široko daleko po areálu. O energických vystoupeních této mladé party z Francie už teď za jejich krátkou kariéru kolují legendy a Mighty Sounds je jenom potvrdil. Třešničkou na dortu pátečního večera byl Bob Wayne, který svým country rockem roztančil osazenstvo. Bob si ke konci dokonce skočil mezi fanoušky, aby přihlížejícím ukázal, jak se dělá správné pogo. Hardcoru se páteční večer zhostili australští Crowned Kings a čeští Skywalker. Co dodat? Rozjezdový den vyšel na jedničku.

The Adicts, foto: Eva Peterková

Sobotnímu dni sice počasí příliš nepřálo, ale kapely tento den stály za to. Už odpoledne zazářili slovenští rebelové Rozpor a po nich američtí Reno Divorce. Mezi hlavní hvězdy sobotního večera patřili známí The Adicts. Je neuvěřitelné, kolikrát už u nás tito pánové nosící image A Clockwork Orange hráli, a stejně nás to stále baví. Krátký čas, který festivaly dávají kapelám, bohužel ořízl i tradiční set The Adicts. I přesto zazněly známé hity jako Joker in The Pack, Numbers a další, při kterých Monkey dělá své známé triky. Takže i tentokrát pódiem létaly karty, třpytky, konfety a další věci, které z koncertu The Adicts dělají punkově divadelní show.

Po rozverných The Adicts nastoupili na hlavní stage gypsypunkoví Gogol Bordello. Poté štafetu převzali Cock Sparrer a prohnali hlavní stage pořádným punkem. Tito mluvčí dělnické třídy z londýnského East Endu mají co říct i dnes a jejich tvrdé texty prodchnuté londýnským slangem si stále vynucují respekt.

All for Nothing, foto: Eva Peterková

Problémem Mighty Sounds, stejně jako dalších velkých festivalů, je to, že když máte více stagí, může se vám stát, že vaše oblíbené kapely hrají ve stejný čas. Takže zatímco The Adicts skotačili na hlavní Mighty stagi, vedlejší Monster stage hostila Flaming Cocks a na Jemoson stagi to pořádně rozjížděli nizozemští All for Nothing, z kterých jsme bohužel stihli jen pár posledních songů. Ani fanoušci psychobilly nemuseli v sobotu smutnit, na Monster stagi se jim hned po sobě představili tři známé kapely – čeští The Rocket Dogz, američtí Rezurex a nakonec Rakušáci Sir Psyko and his Monsters.

Acidez, foto: Eva Peterková

Kdo v neděli posbíral poslední kousky dechu, mohl si už po poledni poslechnout příjemný celtic punk v podání Pirates of the Pubs. Pořádná smršť se prohnala hlavní stagí v podvečer, když se mikrofonu a kytar ujali Mexičani Acidez. Večer patřila hlavní stage jednoznačně Agnostic Front, kteří odehráli poslední koncert svého turné. Set měli jako obvykle našlapaný od začátku až do konce a při Gotta Go většina členů naši redakce ztratila poslední střípky svého hlasu. Akorát Stigma vypadal, že je v této kapele spíše jen na okrasu, než že by něco hrál (ale to je možná jen náš pocit). Konec festivalu patřil bubákům z Banane Metalik, kteří svým živelným výstupem strhli všechny okolo. Během songu Pussycat jim doprovod dělaly sličné slečny tancující na bednách a dostalo se i na duet s Acidez.

Banane Metalik, foto: Eva Peterková

Samozřejmě se nedá stihnout vše. Už tato reportáž je více o vyjmenovávání kapel, než o jednotlivých zážitcích.

Nakonec bychom rádi poděkovali organizátorům za skvělý třídenní mejdan. Výborným nápadem byla letos Black Coffe stage, kde si lidé mohli v klidu oddechnout při poslechu akustických setů. Co dodat? Je vidět, že se festival Mighty Sounds posouvá stále dopředu a my se těšíme se na příští rok!

Zbytek fotek si můžete prohlédnout na našem facebooku.

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook