bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Crystalex dobývá trh již půl století

Firma Crystalex se zabývá tradiční výrobou českého skla již 50 let. U příležitosti tohoto výročí se ve Sklářském muzeu koná do 29.10.2017 výstava vybraných známých děl užitého skla,  vyvážených do mnoha zemí na světě.

Proč je Praha plná turistů namačkaných před krámky s vývěskou Bohemia GLASS? Sklářství v České republice má mnohem delší historii než ve většině jiných zemí. Díky kvalitě jednotlivých surovin, které se zde nacházely v hojném množství, se u nás sklářské umělecké řemeslo údajně rozvíjelo už od 13. století. Traduje se také, že od 17. století to byly právě čeští skláři, kdo učil svět technologickému rozvoji a uměleckému rozletu.

Sklářství Nového Boru a schopnosti místních sklářů i dekoratérů se staly legendou. V 18. a 19. století se téměř veškerý obchod českým sklem postupně koncentroval právě zde. Kromě tohoto centra se zrodily i nové moravské sklárny.  Vyzrálá tradice domácího sklářství byla již tehdy vyzdvižena na solidní průmyslovou i obchodní úroveň. (…) Psal se rok 1964, když padlo rozhodnutí o stavbě nového sklářského kombinátu za tehdy závratných 120 milionů Kč. Slavnostností otevření proběhlo za obrovského zájmu veřejnosti a tehdejších nejvyšších politických představitelů na státní svátek 28. října 1967,“ uvádí k historii firmy oficiální stránky společnosti.

Jak už to tak bývá, umělci jsou oceňování více ve světě než na domácí půdě. Export do ciziny tvoří 90 % produkce firmy Crystelac. Mezi sedmdesáti zeměmi patří k nejvýznamnějším odběratelům státy EU, Rusko a Ukrajina. Zájem je ale také v Americe nebo řadě afrických a asijských zemí. „Cestu nám úspěšně otevírají světově proslulé ochranné známky Bohemia Crystal a Bohemia Glass,“ usmívá se zástupce firmy. Některé z nejzdařilejších a nejoriginálnějších kousků skla si můžete prohlédnout na výstavě v Sklářském muzeu Nový Bor.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts