bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Psychopati mezi námi

Literární hrdinové Miroslava Pecha se vyznačují zvláštní kombinací expresionistické přímočarosti, švejkovské přiblblosti, undergroundovéhohovadství, ale i kafkovského odcizení. Jeho starší prózy souhrnně nazvané Ohromně vtipná videa jsou ideální studnicí Pechova autorského stylu.

Trojice povídek je propojena určitou absurditou, s níž hlavní postavy přistupují k realitě. Hrdina první z povídek proniká do veřejného prostoru prostřednictvím bizarních anket a čtenář neví, zda je samotná anketa mystifikace, nebo jde – v kontextu šíleného světa – o regulérní práci. Ideový střet mezi hlavním hrdinou a rodiči jeho přítelkyně je pak veden v takovém duchu, že není jasné, zda je mladík provokující génius, nebo žvatlající prosťáček. V nejméně očekávaných okamžicích najednou vyplouvá na povrch jeho nespoutaný id:

„Co ty jsi zač!,“ ukazuje na mě otec a já, abych poskytnul odpověď na jeho otázku, se najednou sehnu, rozvážu si botu a hodím ji na stůl.

„Poznáváte ji?“

I poslední povídka V těsné blízkosti je prodchnuta určitou kafkovskou úzkostí pramenící z neustálého boje o přežití. Tradici teenagerovských exploatačních hororů pak uzavírá prostřední text s názvem Simona a brambůrkový princ. Zde je hlavní hrdina vykreslen již jako totální psychopat, v jehož jádru se však skrývá bezbranné dítě. Umění vykreslit poruchu osobnosti je v této povídce dotaženo ad absurdum.

„Kdo ste!?“

„Tvůj kamarád… Alf. Budeme tu spolu žít.“

Pech tak svými povídkami vytváří perifrázi současného světa, jehož obyvatelé jsou mnohdy ne na hraně, ale často trochu i za hranou šílenství.

Filip Šimeček

Filip Šimeček

Aktivista, publicista, pedagog, herec, včelař. Brainstorming mi nikdy moc nešel:)

More Posts

Follow Me:
YouTube