Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Na jubilejním XX. mezinárodním setkání jízdních policií vítězili ostravští jezdci

Foto: Eva Peterková

V sobotu 26. srpna proběhl v Komenského sadech poblíž centra Ostravy 20. ročník mezinárodního setkání jízdních policií. Nejednalo se jen o kulaté výročí této policejní přehlídky, zároveň se oslavovalo 25 let od vzniku ostravské městské policie a s ní i samotného jízdního oddílu a v neposlední řadě se oslavovalo výročí 750 let od první písemné zmínky o Ostravě.

 

Poslední týden v srpnu patřil pánům a dámám, kteří službu s heslem „pomáhat a chránit“ vykonávají ze sedel svých čtyřnohých pomocníků. Dvacetileté výročí tradičního setkání jízdních policií bylo letos speciální i tím, že se zároveň slavily dvě další události – 750 let od první písemné zmínky o Ostravě a 25 let od vzniku městské policie v Ostravě. Jízdní oddíl mohli Ostravané sice vídávat už na konci 19. století, nicméně po druhé světové válce byl zrušen. Svou činnost obnovil až v roce 1992.

Foto: Eva Peterková

Setkání jízdních policií není jen ukázkou policejní zdatnosti v koňském sedle, ale hlavně přehlídkou ušlechtilosti a krásy samotných koní. Jízdní oddíl Městské policie Ostrava se navíc může pyšnit starokladrubskými koňmi, mohutným a zároveň nejstarším českým plemenem.

Setkání se již tradičně konalo v zadní části Komenského sadů a nechyběli zde ani zástupci z Polska, Slovenska či Maďarska. Jízdní policie se tento den utkala celkem ve třech disciplínách, přičemž ve dvou z těchto tří disciplín ovládli první příčky právě ostravští jezdci.

První soutěžní disciplínou byl tzv. Cross parkur O pohár ředitele Městské policie Ostrava, ve kterém první místo obsadil Daniel Orsag z Městské policie Ostrava na koni Fagar. Druhé místo patřilo Marianu Zgolovi ze slovenských Košic na koni Dorman de Puy a na třetím místě se umístila Vladimíra Podroušková na koni Generalissimus Agatha z Městské policie hlavního města Prahy.

Foto: Eva Peterková

Další disciplínou bylo tzv. zrcadlové skákání aneb O pohár primátora statutárního města Ostravy 2017. V této soutěži vyjíždějí vždy dva páry (jezdec a kůň), kteří zdolávají překážky současně. Jedou tzv. zrcadlově, jak už samotný název napovídá. Ostravští policisté se i v této disciplíně umístili na prvních příčkách. První místo tentokrát patřilo Tomáši Novákovi na koni Pandor. Druhé a třetí místo získal Daniel Orsag – na druhé příčce se umístil na koni Romy a na třetí příčce na koni Fagar.

Nejzajímavější soutěžní disciplínou byl tzv. policejní parkur O výroční pohár – 750 let historie Ostravy. V této disciplíně musí, kromě zdolání tradičních překážek, koně projít přes nejisté podloží, přeskočit hořící překážku, plecí válet obří kouli či projít bariérou, před kterou se většina koní vzpírala. Všechny tyto disciplíny jsou pro koně velice stresující, což ovšem k práci jízdní policie patří. Jezdci museli svého koně ovládat a rozumět si s ním natolik, aby všechny tyto nástrahy zvládl. Navíc museli za jízdy otevřít a zavřít branku a obuškem shodit nastražené láhve.

Foto: Eva Peterková

První místo v této obtížné soutěži patřilo Elišce Vaculíkové na koni Derwisz z Policie ČR Brno, která jako jediná zajela tuto disciplínu čistě, tedy s nulovým počtem trestných bodů. Druhé místo obsadil Daniel Orsag na koni Romy a třetí místo získala Ivana Vitásková na koni Cid, která stejně jako Daniel Orsag patří k řadám Městské policie Ostrava.

Na konci byl vyhlášen nejlepší jezdec pro letošní rok, kterým se nestal nikdo jiný než Daniel Orsag.

Václav Vydra s ukázkou jízdy na ohlávce, Foto: Eva Peterková

Policejní soutěže nebyly tím jediným, co si příchozí mohli užít. Zajímavou show předvedl Václav Vydra, který se svými dvěma koňmi ukázal umění jízdy bez sedla a uzdy, tzv. jízdu na ohlávce. Vašek si ke konci navíc taktéž střihl policejní parkur a nutno říci, že poměrně úspěšně. I děti si tento den přišly na své. V areálu pro ně byly přichystány různorodé aktivity. Vydařený den zakončil koncert kapely Legendy se Vrací a Heidi Janků.

 

 

Eva Peterková

Eva Peterková

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook