Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Letní polibky dnem i nocí

Ah, ten magický čas prázdnin. Už je skoro u konce. Ráno ale ještě nezvoní otravné budíky a se svým časem může člověk naložit naprosto dle vlastního uvážení: klidně celý den lelkovat s knihou u vody nebo vyrazit za dobrodružstvím. Prázdniny jsou taky časem letních lásek a právě pro romantické povahy bude dnešní recenze antalogie povídek moderních amerických autorů, kterou sestavila S. Perkinsová pod názvem Letní dny a noci.

Jak už jsem vám napověděla, jedná se o dvanáctero letních příběhů, kde hlavní roli hraje mladá láska. Každá z povídek je trochu jiná, přesto mají něco společné. Všechny napsali současní američtí autoři – někteří z nich jsou známí také u nás, jiní už méně. Navíc mnohé z romancí propojuje nádech nadpřirozena, téměř všechny čeká dobrý konec a tři z nich zase protíná téma homosexuality. Pojďme se na ně podívat blíže.

Otevírák

První povídka Hlava, šupiny, jazyk, ocas je právě ze soudku lehké příměsi fantazy. Jediný, kdo může Gracii pomoci vyřešit záhadu jezerní příšery je tajuplný Eli, který se ve městě objevuje jen na prázdniny. Co se dá dělat, Gracie se přemůže a rozhodne se oslovit toho divného kluka, co má rád nechutnou zmrzlinu s třešňovou polevou, a stráví s ním nejedno příjemné léto, až nakonec jezerní záhadu rozluští. Příjemný je na povídce nejen vypravěčský styl, díky kterému povídka rychle plyne, ale i fantazy pointa (i když po pravdě, není až tolik překvapivá). Autorkou příběhu je Hollywoodská spisovatelka, Leigh Bardugo, od níž jste mohli číst knihu Šest vran nebo počátek související fantasy trilogie Griša. Osobně si troufám tvrdit, že se jedná o velmi dobře umístěnou povídku, která dovede čtenáře natěšit na zbytek knihy.

Homosexualita

Následuje povídka americké autorky románů YA, Niny Lacourové s názvem – Konec lásky, kde Floře z deprese nad několikátým rozchodem rodičů pomůže právě naplnění její tajné lásky k Mimi. S homosexualitou se setkáte také v povídce Suvenýry od Tima Federleho, kde Matt čelí rozchodu ve velkolepém stylu, a také v příběhu Hodně štěstí a na shledanou od Afroameričanky Brandy Colbertové. Ta se právě ve svém příspěvku věnuje také tématice smíšených rasových vztahů, bolesti ze ztráty blízkého příbuzného a vzklíčení naděje na lepší časy.

Letní klasa

Mezi průměrnější letní čtení na deku si dovolím zařadit povídku Poslední bitva u Krváku, jejíž autorkou je Libba Brayová – v češtině jste od ní mohli číst novelu Měsíční okno v níž najdete historii, romanci, napětí, humor a magii. Dále pak deníkovou a trochu trpkou povídku Zvrácená rozkoš od Francescy Liy Blockové, kterou můžete znát jako básniřků, scénaristku nebo také autorku postmoderních pohádek NEBEZPEČNÍ ANDĚLÉ . Podobně příběh Milostný labyrint z mysli Johna Skovrona se čtenáři odvíjí před očima jako jedna z klasických letních filmových komedií a také trochu koketuje s inspirací Shakespearem a jeho sklony k párování všech zúčastněných, která vás přesto svou lehkostí pobaví. V angličtině si můžete vyhledat také jeho fantasy trilogii Empire of Storms.

Perly

Mezi ty zdařilejší klasické kousky bychom pak mohli zařadit povídku Za 90 min zabočte na sever, která vypráví o lásce překonávající odloučení i propastnou odmlku. Napsala ji Stephanie Perkinsová, která celou sbírku sestavila. Žánru romancí YA se věnuje dlouhodobě, u nás jste od ní mohli číst tři novely, z nichž ta poslední Isla a šťastné konce vyšla v roce 2015. Ve stejné kategorii se pohybuje také povídka Jennifer E.Smithové s názvem Tisíc způsobů, jak by se mohlo všechno pokazit. Vypráví se zde o milé dívce vedoucí školní tábor a dvěma chlapci s Aspergerovým syndromem, kteří si dokázali získat kus jejího srdce, byť každý zcela jiným druhem lásky. Pokud by vás její povídka zaujala, můžete se poohlédnout také po jejím románu Statistická pravděpodobnost lásky na první pohled.

Zbývající třetici povídek spojuje na pozadí se odehrávající nadpřirozeno. Nejmenší nádech nalezneme v závěrečném příběhu knihy. Je jím Mapa perfektních maličkostí, kde náš hrdina uvízne v časové smyčce jednoho letního dne. A v jednom z těch opakujících se dnů objeví na koupališti dívku, díky které objeví, že svět je plný zázraků a stojí za to je objevovat. Dokonce, i když je za to někdy třeba zaplatit velmi vysokou cenu. Autorem příběhu je Lev Grosman, jehož série Mágové se u nás dočkala spíše vlažného čtenářského ohlasu. Veronica Rothová je díky sérii Divergence a románu Čáry života spisovatelkou, kterou není třeba představovat. V této knize od ní najdete povídku Setrvačnost o tom, jak Claire dostane šanci vstoupit do vzpomínek svého kdysi nejlepšího přítele Matta a prožít je s ním znovu, tentokrát však v zcela jiném rozměru. Jako poslední jsem si nechala povídku Zbrusu nová atrakce, která nás zavede do temného lunaparku. V příběhu nechybí zdařile a rázně načrtnuté postavy, démonové, dobrodružství a přeskakující milostné jiskření – ostatně to už fanoušci Cassandry Claryové dobře znají z jejích sérií Nástrojů smrti nebo Pekelných strojů.

Shrnutí

Jedná se o zdařilý výběr a v podstatě se až na jednu nebo dvě výjimky nedá říci, že by mě čtení nebavilo. Děj má obvykle rychlý spád díky dialogům, kterých je zde jako rozinek v koláči a často se objevují také zajímavé prvky. Některé povídky patří vyloženě k letnímu oddechovému čtení, jiné ve vás zanechají svůj otisk a vykouzlí na tváři zjihlý úsměv. Záleží na každém fanouškovi lačnícím po trošce romantické pohádky, co si chce odnést. Věřím ale, že si vybere každý.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts