Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Ransom Riggs – Knihovna duší

Šestnáctiletý Jacob v sobě objevuje novou schopnost – dokáže komunikovat s netvory – a i když se ji zatím jenom učí ovládat, ví, že mu při záchraně jeho přátel a slečny Peregrinové může pomoct. Na cestě ho doprovází Emma Bloomová, dívka, která vládne ohni, a mluvící pes Addison.

Dobrodružství, které začalo v Sirotčinci slečny Peregrinové pro podivné děti a pokračovalo v Podivném městě, pomalu, ale jistě směřuje ke svému závěru. Jacob, Emma a Addison cestují ze současného Londýna do toho viktoriánského, kde v ulicích Ďáblova akru, slumu plného nebezpečí, nacházejí nejen nové přátele a spojence, ale i hlavní sídlo svých nepřátel, ve kterém jsou vězněny ymbryny i podivní. Dozvídají se taky nové informace o minulosti říše podivných, které změní všechno, čemu doposud věřili.

Ransom Riggs pokračuje ve vyprávění dobrodružného příběhu, který – stejně jako předchozí díly – doplňují autentické dobové fotografie. Ty byly vybrány opravdu dobře – jsou neskutečně zvláštní a díky tomu pomáhají čtenáři ponořit  se do světa podivných, o kterém se i zde dozvíte něco víc. Společně s hlavními hrdiny navštívíte novou smyčku a zjistíte, jaký je běžný život chudých podivných pod vládou stvůr, a dostanete se i do bájné Knihovny duši, ve které jsou ukryté schopnosti nejmocnějších lidí z podivného světa.

Příběhem nás provázejí jenom Jacob a Emma, protože jejich společníci ze sirotčince jsou v zajetí. Kromě osvobození přátel tak řeší i svůj vztah – učí se navzájem si více důveřovat a spoléhat jeden na druhého. To může některým čtenářům vadit, ale není třeba mít obavy, není to láska jak z červené knihovny. Kromě toho se v poslední třetine knihy vrátí na scénu i děti ze sirotčince slečny Peregrinové a ymbryny – a všichni společně budou bojovat o budoucnost svého světa. Nechybí akce, napětí ani několik nečekaných zvratů, které vás budou nutiť číst dál.

V knize není nouze ani o originální prvky, ať už se jedná o dům, ve kterém se za každými dveřmi ukrývá vchod do jiné smyčky, nové postavy a jejich schopnosti nebo propojení obou Jacobových světů – toho podivného a normálního. Dozvíte se i něco z minulosti slečny Peregrinové a taky zjistíte, jak to bude dál s Jacobem a Emmou.

A i když autor naznačil, jakým směrem se budou hlavní hrdinové ubírat, nechal si otevřené vrátka k případnému dalšímu pokračování, takže je možné, že se do světa podivných ještě někdy v budoucnu podíváme.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jana Mišúnová

Jana Mišúnová

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis

More Posts