Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Včelí královna

V malé americké vesnici žila jedna milá rodina. Jednoho dne ale ta rodina přišla o otce kvůli autonehodě. Pak přišla i o matku, která se rozhodla znovu vrátit do sedla a odešla s jiným mužem. A tak se starší syn Sean postaral o mladšího Finna. Sean byl pro všechny obětavý hrdina s lékařskou brašnou a Finn byl… mimoňský vejr.

Jednoho dne k téhle podivné sourozenecké dvojce přibyla polská dívka Róza. A ačkoli se zdálo, že mezi ní a Seanem vzniká něco výjimečného, jednoho dne Róza zmizela. Bohužel Finnovi nikdo nevěří, že neodešla z vlastní vůle, ale byla unesena mužem, kterého Finn nedokáže popsat. A tak nezbývá než najít Rózu na vlastní pěst.

V knize se střídají pasáže z úhlu pohledu Finna, později Rózy a ještě později i Finnovy přítelkyně. Během čtení se pohybujete v čase tam a zpět jako v myšlenkovém expresu. Zatímco přítomnost se neustále odvíjí, noří se postavy do vzpomínek a odhalují tak čtenáři, jednotlivé kousky skládačky příběhu. Místy se v něm objevuje romance, místy fantazijní pozadí a nevyhneme se ani poukázání na máloznámou lidskou nemoc. Přesto je Včelí královna originální knihou, která se čte jedním dechem.

Její autorkou je americká spisovatelka Laura Ruby, která napsala již deset knih. Přesto úspěch přišel až s tou předposlední – Bone Gap alias Včelí královna, díky které se stala držitelkou ceny Printz Award. Ukázku z knihy naleznete na stránkách nakladatelství Albatros media.

Včelí královna je příběhem, který na první pohled nemá se včelami zase tak moc společného. Jediným pojítkem se zdá podivně vyhlížející mladá dívka, jejíž rodina chová včely a dodává do městečka sklenice medu (z nichž prosím náruživí medumilové naprosto běžně upíjí a nikoho to nepřekvapuje) a bezkonkurenční medové sušenky. S vývojem příběhu ale čtenář odhaluje mnohem více spojitostí a v závěr zahřeje v žaludku jako medový koláček právě vytažený z trouby.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts