bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Bard Petr Bezruč

Petr Bezruč. Jméno známé ze školních lavic a povinné literatury, ostatně Maryčku Magdonovou či Topiče asi měl v čítence každý z nás. Co o tomto muži ale ještě víte? U příležitosti 150 let od jeho narození se koná v Historické výstavní budově v Opavě výstava spojená s jeho životem i výtvarným zpracováním jeho díla.

„Na výstavě s názvem Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil vám představíme zajímavosti z autorova života a jeho vztah k prostředí, v němž žil a které tak důvěrně popsal ve sbírce básní Slezské písně. Toto nejznámější Bezručovo dílo, na kterém celý život pracoval, je rovněž jedním z hlavních témat celé výstavy. Návštěvníci mohou zhlédnout 81 originálních ilustrací předních českých výtvarných umělců, kteří v letošním roce obrazově zpracovali jednotlivé básně nového vydání Slezských písní. Některé z básní se tak vůbec poprvé za celou dobu své existence dočkaly výtvarného ztvárnění,“ uvádí organizátoři výstavy.

Věděli jste například, že Petr Bezruč byl pseudonym? Že sbírka Slezské písně se původně měla jmenovat Slezské číslo a o tom, zda je Bezruč opravdu jejím autorem se vedly dlouhé spekulace, které byly vyvráceny až v roce 2014 díky kritice Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky? Nebo že v roce 1888 žil v jakési apatii, ze které jej dokázal dostat jen alkohol, cigarety a první příležitostné výlety do okolí Brna, kde v té době s rodinou bydlel? Kolik dalších tajemstí a jaký příběh se skrývají za jménem Petra Bezruče? Jména, které dalo průchod hlasu lidu a ovlivnilo řady životů?

Výstava probíhá od 12. září 2017 do 18. únor 2018. Podrobné informace naleznete na stránkách Slezského zemského muzea.

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts