Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Buď statečná

Nakladatelství CooBoo vydává román od britské autorky, Emily Barrové, o dívce bez krátkodobé paměti, zato se srdcem statečné bojovnice proti osudu.  Jaká je vlastně Jediná vzpomínka Flory Banksové? A kde se vzalo její tetování Floro,buď statečná?

Hrdinkou YA románu je sedumnáctiletá Flora Banksová. Dívka, která od svých deseti let, nemá kvůli poruše mozku krátkodobou paměť. Všechno, co chce a potřebuje vědět, si proto Flora píše. Na ruce. Na žluté lístečky. Do svého sešitu skrytého pod postelí. Aby si snáze vzpomněla a mohla bojovat s panikou. Jenže jednoho večera se všechno změní. A jak už to tak bývá, náš příběh začíná polibkem.

Polibkem dvou mladých lidí, sedících pod hvězdnou oblohou na pláži. Drake Floru políbí na večírku před svým odjezdem na Špicberky. A Flora se cítí šťastná ještě druhý den. Poprvé se jí totiž nějaká vzpomínka nevytratila z hlavy. Jenže věc má háček. Vlastně hned několik. Drake už se do jejího města nejspíš nikdy nevrátí a ona ho díky starostlivým rodičům nikdy neopustí. Drake byl po celých pět měsíců svého pobytu přítelem její nejlepší (a vlastně jediné) kamarádky Paige, která se o polibku dozví a už Floru nechce nikdy vidět. Nic netušící Flořini rodiče zatím musí akutně odletět do Francie – v nemocnici tam umírá Flořin starší bratr Jakub, kterého už několik let neviděli. Flora využívá situace a vydává se tajně na severní pól za Drakem se srdcem plným přesvědčení, že právě on je klíčem k tomu, aby byl život zase v pořádku. Jenže nic není tak jednoduché a zvláště pokud jde o Floru…

Autorkou knihy je britská spisovatelka Emily Barrová. Jak uvádí její oficiální stránky, napsala již dvanáct knih pro dospělé, novelu Blackout do série Quick Reads a právě Young Adult román o Floře Banksové, který byl přeložen do 25 jazyků. Sama spisovatelka uvádí: „Začala jsem to psát jako dospívajícího thriller, ale když se příběh rozvinul, uvědomial jsem si, že se ve skutečnosti něčím úplně liší od všeho, co jsem předtím napsala.“ Nyní Barrová pracuje na druhém YA románu.

Svým způsobem mi kniha připomínala bestseller Všechno, úplně všechno, který se nedávno dočkal filmového zpracování. Hlavní hrdinkou je těžce nemocná dívka, „lapená“ ve zlaté kleci rodičovské ochrany a bezpečí před divokým světem plným nástrah. Když ale z ní ale vykoukne ven, zjistí, že je všechno trochu jinak než to vypadalo a díky polootevřenému konci si může čtenář domýšlet různá rozhodnutí a zážitky, které se jí díky novým možnostem naskytly. Román má proto ambice zaujmout čtenářské publikum rozličných věkových kategorií, pokud hledají v příbězích dobrodružství dosažitelné v reálném světě. Pokud mají rádi příběhy o lásce, přátelství, rodině, odvaze a houževnatosti.

Ukázku naleznete jako obvykle na stránkách Albatros media.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts