Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Je libo trošku strašení?

Strašidelné prohlídky na zámku v Čechách pod Kosířem čekají návštěvníky 27. a 28. října mezi 17. a 21. hodinou. Těšit se můžete také na 27. – 29. 10. 2017, kdy zde bude probíhat doprovodn program k akci Dušičky na zámku a ukončení druhé návštěvnické sezóny.

„První zmínky o Čechách pod Kosířem pocházejí z roku 1131, kdy zde některé polnosti vlastnila olomoucká metropolitní kapitula. Od roku 1305 byla obec majetkem kláštera dominikánek u sv. Kateřiny v Olomouci. Ve 14. století zde stála vodní gotická tvrz obklopená dvěma rybníky. Dalšími majiteli Ćech pod Kosířem byli příslušníci významných moravských rodů – páni z Boskovic a z Pernštejna. Tvrz zanikla někdy v průběhu 15. století a k roku 1512 se uvádí již jako pustá,“ uvádí historii hradu oficiální webové stránky.

Mánes – Milenci, zdroj:https://cs.wikipedia.org

Zámek je spojen také s jedním z největších mistrů českého malířství doby romantismu a národního obrození, Josefem Mánesem. Ten zde pobýval mezi lety 1846(9) – 1870. „Se zámeckým pánem, Augustem Alexandrem, vedli časté diskuze na umělecká, avšak někdy i politická témata, během kterých se nejednou střetl jejich názor na tehdejší situaci – J. Mánes hájil české národní obrození, August Alexander naopak poukazoval na jednotu habsburské říše, kterou nesmí nic dělit. Malíř se aktivně účastnil tzv. Jara národů v Praze (1848), kde byl svědkem bojů revolucionářů s armádou. Tu vinil, že neslouží lidu, ale jen císaři, což zapříčinilo asi největší střet mezi oběma pány a Mánes taktně na několik dní odejel ke svému příteli do Olomouce. Zámecké dámy nakonec přesvědčily Augusta Alexandra, aby pro Mánesa sám zajel a přivezl jej na zámek zpět,“ prozrazují opět webové stránky.

Filmová expozice, zdroj: http://www.zamekcechy.cz/

Kromě zámku a parku, mohou návštěvnící navštívit také expozici zaměřenou na dílo otce a syna Svěrákových (filmy: Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací, Tři bratři).

zdroj úv. obrázku:http://www.zamekcechy.cz
Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts