Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Starý dobnrý český dětský komiks? Polda a Olda

Nikdy jsem si nebyl jistý, jestli se vracet ke starým věcem, které zavál čas do takové té části mozku, kde sedá prach na vzpomínky. Při čtení Poldy a Oldy se prach vznesl a vzpomněl jsem si na doby, kdy čarovat jako Harry Potter uměli jen skřítci nebo jiná nadpřirozená stvoření a lumpárny patřily k životu mladýho kluka. Pojďme ale popořádku.

Polda (celým jménem Leopold) je skřítek, který jedno dne usnul v chaloupce a vzbudil se o 59 let později. Celkem se divil jak se svět změnil, ale vše se lépe zvládne s parťákem. Parťáka našel v malém chlapci Oldřichovi. Jako každý malý kluk neměl k dělání vylomenin ostych a poťouchlý skřítek mu padl do noty. Brzy spolu podnikali kdejakou taškařici, ale stávali se i jim.

Například si Polda (trpaslík) vlezl jedné paní do nákupní tašky a v krámě se snažil živit vším co mu přišlo pod ruku, ale aby se neprozradil při prohledávání tašky pokladní, proměnil se v kuře. Paní prodavačka ho chtěla oškubat, aby vypadal jako každé správné kuře v samoobsluze, ale to se Poldovi moc nelíbilo, tak vznikla honička s kuřetem Poldou. Zachránil se až útěkem do školy za Oldou, kde v rámci utajení vlezl do aktovky a snědl Oldovi svačinu. Všeobecně je Polda celkem nedojedený až všežravý.

Takovýchto příběhů je v této první souborné knize 27 a je upřímě zajímavé srovnat Oldu v prvním dílu a v 27. Chlapec nám trochu stárne. Příběh je zasazen do tehdejší doby s tehdejším oblečením a předměty, ale během čtení jsem nezahlédl politizování, jak se často tehdy dělo.

Kreslíř Jaroslav Malák začal s publikováním Poldy a Oldy v roce 1974. Je paradoxem, že k publikování pro děti a dětských témat se dostal Jaroslav Malák díky zákazu publikování politických témat po roce 1968, kdy karikaturami kritizoval tehdejší převrat. Polda a Olda není ani zdaleka jadiným autorovým komixem. Z rozsáhlé knihovny vytyčme například Příhody plavčíka Petra, Háčka a Čárku, Klíďu & Píďu nebo Tři prasátka. Petr Chvojka se coby autor textů příběhů pro děti zapsal Poldou a Oldou, ale přispěl svou kapkou do mlýna i do kolosu jménem Čtyřlístek.

Oblíbenost Poldy a Oldy dokazuje doba po jakou byl tento komix vydáván. 1974 až 1994 a 81 příběhů. To je skutečně vytrvalost, která není běžná. Příběhy jsou stále čtivé i navzdory drobným rozdílům třeba v uniformách policistů nebo tvaru televize. Doporučuji všem od 6 do 99 let.

Podrobnosti naleznete na stránkách nakladatelství Albatros media.