Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Starý dobnrý český dětský komiks? Polda a Olda

Sdílejte článek ...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Nikdy jsem si nebyl jistý, jestli se vracet ke starým věcem, které zavál čas do takové té části mozku, kde sedá prach na vzpomínky. Při čtení Poldy a Oldy se prach vznesl a vzpomněl jsem si na doby, kdy čarovat jako Harry Potter uměli jen skřítci nebo jiná nadpřirozená stvoření a lumpárny patřily k životu mladýho kluka. Pojďme ale popořádku.

Polda (celým jménem Leopold) je skřítek, který jedno dne usnul v chaloupce a vzbudil se o 59 let později. Celkem se divil jak se svět změnil, ale vše se lépe zvládne s parťákem. Parťáka našel v malém chlapci Oldřichovi. Jako každý malý kluk neměl k dělání vylomenin ostych a poťouchlý skřítek mu padl do noty. Brzy spolu podnikali kdejakou taškařici, ale stávali se i jim.

Například si Polda (trpaslík) vlezl jedné paní do nákupní tašky a v krámě se snažil živit vším co mu přišlo pod ruku, ale aby se neprozradil při prohledávání tašky pokladní, proměnil se v kuře. Paní prodavačka ho chtěla oškubat, aby vypadal jako každé správné kuře v samoobsluze, ale to se Poldovi moc nelíbilo, tak vznikla honička s kuřetem Poldou. Zachránil se až útěkem do školy za Oldou, kde v rámci utajení vlezl do aktovky a snědl Oldovi svačinu. Všeobecně je Polda celkem nedojedený až všežravý.

Takovýchto příběhů je v této první souborné knize 27 a je upřímě zajímavé srovnat Oldu v prvním dílu a v 27. Chlapec nám trochu stárne. Příběh je zasazen do tehdejší doby s tehdejším oblečením a předměty, ale během čtení jsem nezahlédl politizování, jak se často tehdy dělo.

Kreslíř Jaroslav Malák začal s publikováním Poldy a Oldy v roce 1974. Je paradoxem, že k publikování pro děti a dětských témat se dostal Jaroslav Malák díky zákazu publikování politických témat po roce 1968, kdy karikaturami kritizoval tehdejší převrat. Polda a Olda není ani zdaleka jadiným autorovým komixem. Z rozsáhlé knihovny vytyčme například Příhody plavčíka Petra, Háčka a Čárku, Klíďu & Píďu nebo Tři prasátka. Petr Chvojka se coby autor textů příběhů pro děti zapsal Poldou a Oldou, ale přispěl svou kapkou do mlýna i do kolosu jménem Čtyřlístek.

Oblíbenost Poldy a Oldy dokazuje doba po jakou byl tento komix vydáván. 1974 až 1994 a 81 příběhů. To je skutečně vytrvalost, která není běžná. Příběhy jsou stále čtivé i navzdory drobným rozdílům třeba v uniformách policistů nebo tvaru televize. Doporučuji všem od 6 do 99 let.

Podrobnosti naleznete na stránkách nakladatelství Albatros media.