Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Chceš v životě uspět? Budeš potřebovat Houževnatost

Takovým titulkem je možné shrnout sdělení, které Angela Duckworth předává čtenářům ve své knize Houževnatost. Kniha vyšla v českém překladu v brněnském nakladatelství Melvil.

Jak je již možná patrné, psycholožka z Pennsylvánské univerzity Angela Duckworth si jako téma knihy Houževnatost i celoživotního bádání zvolila zdánlivě obtížnou otázku. Co odděluje úspěšné jedince od neúspěšných a proč?

Výzkumu podrobila například absolventy vojenské akademie, vítěze americké spellovací soutěže National Spelling Bee, stejně jako nejlepší obchodní zástupce. To vše proto, aby zjistila, co předurčuje ty nejlepší z nejlepších, aby uspěli. Je to talent, nebo úsilí?

Nejen v americké společnosti převládá názor, že talent představuje hlavní prediktor úspěchu. Je přirozené přisuzovat výjimečným lidem zázračný talent. A to včetně představy, že podobný úspěch nelze snadno replikovat.

Pravděpodobně jste někdy slyšeli, nebo dokonce sami vyslovili věty jako “má talent od přírody” nebo “na to nemám dost talentu”. V televizi sledujeme talentové soutěže, zpravodajství nás pravidelně informuje o lidech s mimořádným talentem. Mnozí představu o přirozeném talentu využívají jako omluvu pro to, proč oni podobného úspěchu nikdy nedosáhli nebo se ani neobtěžovali vydat se na cestu za jeho dosažením.

Výzkum Angely Duckworthové ale domněnky o nadání od přírody z velké míry vyvrací. Talent podle ní hraje určitou roli. Ta ovšem není zdaleka tak důležitá, jako úsilí. Autorka knihy tak přichází s jednoduchou rovnicí. Pouze úsilí vám z talentu pomůže vybudovat dovednost, a jen s dalším úsilím jej přeměníte na úspěch. Úsilí tedy hraje dvakrát větší roli, než talent.

S pomocí vědeckého výzkumu v knize dokazuje, že úsilí vynaložené na dlouhodobý cíl je největším předpokladem životního úspěchu. Samozřejmě i pro úsilí existují určité limity. Je značně nepravděpodobné, že se stanete hvězdou NBA, pokud měříte 170 cm. S dostatečným úsilím se však můžete stát minimálně hvězdou místní ligy.

zdroj:www.youtube.com

Cesta vzhůru pochopitelně nemusí být tak přímočará, jak autorka knihy popisuje. V reálném životě se setkáváme s celou řadou objektivních překážek, o kterých se Angela Duckworth zapomněla zmínit. Ať chceme nebo ne, osudy lidí ovlivňují kromě vlastního snažení i nemoci, rodina, známosti či peníze. Stále opakovaná mantra “snaž se a uspěješ” coby tajemství úspěchu prostě může být pro řadu lidí mimo jejich dosah.

Nechci ale, aby recenze vyzněla pro Houževnatost negativně. Je to skvělá motivační knížka, která na řadě skutečných případů ukazuje, že za cenu vynaložení dostatečné snahy může dosáhnout svých životních cílů (téměř) každý, a boří zažité mýty o téměř mystickém talentu. Angela Duckworthová svou publikací potvrzuje, že v dlouhodobém horizontu uspějí ti, kteří vidí ve své práci vyšší smysl a nebojí se (na sobě) pracovat.

Martin Mucha

Studovaný žurnalista, povoláním marketér, ve volném čase muzikant a čtenář. Nejraději čtu a recenzuji knihy o vědě, osobním rozvoji a biografie.

More Posts - Website