Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Průhled do života Sousedů z č. 9

Kniha Sousedé z čísla devět je definována jako satirická sonda do mezilidských vztahů a zároveň příběhem jednoho nezdravého přátelství na Londýnském předměstí. Někdy se lidé zkrátka snaží být lepší než skutečně jsou.

Autorkou knihy je absolventka oboru anglické literatury na Sussexské univerzitě, Felicity Everettová. Jejím prvotním zaměřením byla tvorbě pro děti a mládež (pracovala na 18 titulech, mimo jiné přispěla také do sbírky Doteky hrůzy). Možná jste se setkali i s některou z jejích knih s návody ohledně líčení, výroby bižuterie nebo prvního šití. Od roku 2000 se věnuje psaní pro dospělé. Její první fiktivní román s názvem The Story of Us zachycoval generaci žen během feministické revoluce. Druhým románem je pak satirická sociální črta – Sousedé z č. 9.

Příběh je psán z pohledu vypravěče a odehrává se tak čtenáři před očima jako film. Osobně bych jej dovedla ocenit spíše jako kinematografický podklad než jako samostatnou knihu vyžadující více mé soustředěnosti. V novele se sice pohybuje jen omezený počet postav, přesto jsem s žádnou z nich nedovedla sympatizovat nebo si k ní vytvořit vztah. 

Žánrově je novela směrována na publikum, které vyhledává psychologická dramata, libuje se v příbězích mezi řádky a odstavci zakončenými pomyslnými třemi tečkami.

Román má kratších 28 kapitol, které jsou poskládány z jednotlivých odstavců – náhledů na různé události. Tuto skutečnost ocení především čtenáři, kteří od knihy potřebují často odcházet (ať už jdou přebalit dítě nebo vystupují ve své cílové stanici).

Samo nakladatelství Pavel Dobrovský – Beta, s.r.o. na přebalu knihy uvádí: „Navzdory tomu, že jde jen o průhled do života jedné rodiny, bez mrtvol, skandálů a tajemství z minulosti, nebudete chtít během čtení knížku odložit.“ Inu, a jakou zkušenost získáte se Sousedy vy?

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts