Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Záhada Colorado Kida

Je tady advent – čas, kdy se ve vzduchu vznáší inspirace. Jste-li úspěšným spisovatelem, může se snadno stát, že vám zaručené tipy na inspiraci nabízí kde kdo. Málokdy se ovšem jedná o něco, co by vám opravdu nasadilo brouka do hlavy a dalo vzniknout opravdovému příběhu. Jednoho dne zazvonil na dveře Stephana Kinga jeho přítel Scott a přinesl mu novinový výstřižek, který oba zaujal. A právě díky němu se zrodil Colorado Kid.

Ocitáme se na malém ostrově v Nové Anglii, kde lišky dávají dobrou noc. Žije zde jen pár desítek obyvatel, kteří se vzájemně znají až do pátého kolene a neděje se tu nic nevšedního. Když tedy na ostrov přijede reportér sbírající záhady pro víkendovou přílohu celostátního tisku, vyposlechne si od redaktorů místního plátku Ostrovan jen pár vyčpělých historek, které už slyšel v sousedství. 

Redakci tvoří dva ostřílení staříci Vince a Dave, u kterých je na stáži studentka Stephanii. Zná ty dva sice jen pár měsíců, ale je jí jasné, že mají v rukávu nějakou záhadu, o které nepadlo ani slovo. Stačí se šikovně zeptat…

A tak si Stephanii vyposlechne příběh o neznámém muži, který byl před lety brzy z rána nalezen mrtvý na pláži. Byla jeho smrt nehoda? Proč měl u sebe čerstvě načatý balíček cigaret z Colorada, když pitva prokázala, že byl zapřísáhlý nekuřák? Měl je snad pro někoho s kým se na ostrově setkal? A co ta podivná ruská mince v jeho peněžence – byl to suvenýr nebo tajné poznávací znamení? Přijde Stephanii na kloub záhadné smrti Colorado Kida? Nebo budete v úsudku rychlejší vy?

Novela Colorado Kid se z Kingovy tvorby poměrně vymyká. Mě samotnou překvapil její ryze detektivní směr a rovná dějová linie. Ano, je zde spousta prostoru pro rozvíjení nejrůznějších alternativ příběhu dle čtenářovy pozornosti a fantazie. Ne, nedochází k brutálním popisům krvavých scén, ani vás z ní nenavštíví noční můry. Jste také překvapení? Nebojte, myslím, že zklamaní přesto nebudete. Pokud by vás konec přece jen zaskočil, či dokonce poněkud rozhořčil, doporučuji vám, přečíst si i doslov. Na autorovy poměry se jedná o nezvykle tenký paperback – pouhých 182 stran, včetně zmíněného doslovu, kterou vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – Beta, s.r.o.

knižní trailer, zdroj:www.youtube.com

Příběh vyšel v edici Hard Case Crime a byl sepsán v roce 2005. Sám autor v doslovu totiž vzdává hold brilantnosti napnutí a bystré dedukci v detektivnímu žánru i literárním velikánům krimi jako jsou Agatha Christie a Richard Adams. Mimo to zde k závěru vyzývá čtenáře, aby se mu napsali, jak by záhadu smrti Colorado Kida řešili oni a také zde píše: „Nechci tento bod rozebírat, ale než vás opustím, požádám vás, abyste vzali v úvahu fakt, žijeme v síti záhad a že jsme si prostě zvykli na fakt, že jsme toto slovo vyškrtli a nahradili ho tím, které se nám víc líbí, a to slovo je realita. Odkud přicházíme? Kde jsme byli předtím, než jsme přišli sem? Nevím. Kam jdeme? Nevím. Spousta církví zná odpovědi, jak nás ujišťují, ale většina z nás má plíživé podezření, že to všechno může být jenom bouda, jejímž cílem je naplnit košíky na sbírky. My zatím hrajeme jakousi nucenou vybíjenou, při níž se řítíme volným pádem z Kdevlastně do Nemámponětí. (…) Je šílené umět s tímhle žít a zachovat si zdravý rozum, ale je to taky krásné.“ 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts