bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Mahenův památník v Brně slaví 25 let

Letošní prosinec je pro brněnskou Knihovnu Jiřího Mahena měsícem oslav pětadvacetileté existence Mahenova památníku – specializovaného pracoviště městské knihovny, vybudovaného v roce 1992 jakožto trvalá připomínka spisovatele nerozlučně spjatého s moravskou metropolí.  

Památník Jiřího Mahena, který již čtvrt století slouží veřejnosti jako kulturní centrum, stojí v  Mahenově ulici v Masarykově čtvrti. Prvorepubliková vila, kde známý autor pobýval až do své smrti, patří mezi oblíbená brněnská místa k setkávání u dobré literatury, zejména regionálního charakteru, ale i k pořádání různorodých kulturních a vzdělávacích akcí.

„Pro Mahenův památník a jeho start do druhého čtvrtstoletí činnosti chystáme výrazné změny. Dojde ke změně personálního obsazení i k celkové obměně výstavní expozice, mobiliáře a úpravě přilehlé zahrady, což umožní nové formy práce s našimi klienty,“ představuje vize do budoucnosti ředitelka knihovny Libuše Nivnická.

Díky knihovnímu fondu i muzejní expozici o Jiřím Mahenovi přiláká památník ročně velký počet nejen čtenářů, ale i návštěvníků z řad veřejnosti. Hlavní myšlenkou Mahenova památníku je zdůraznění důležitosti regionu, konkrétně pak přímo Brna. Jeho snahou je rozšiřování regionální literatury a podpora regionálních autorů, a to jak zavedených, tak začínajících.

V příštím roce plánují zaměstnanci Mahenova památníku zorganizovat aktivity spojené se stoletou historií naší země a start nového projektu s názvem Sto let Brna očima Jiřího Mahena.

„Jeho hlavní náplní je zprostředkovat návštěvníkům ucelený obraz tehdejšího života a společnosti. Dotkneme se literatury, architektury, umění, historie, hudby, módy i společenského života, a to vše v autentických kulisách prvorepublikové vily, kterou je právě Mahenův památník,“ dodává tvůrkyně projektu Iveta Cehelská.

Zdroj: Knihovna Jiřího Mahena

Jiří Mahen (1882–1939), vlastním jménem Antonín Vančura, byl básník, prozaik, novinář a první městský knihovník a zakladatel brněnské městské knihovny. Studoval na filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.
Do Brna přišel v roce 1910 už jako uznávaný básník, dramatik a jeho práce zde byla od počátku spojena s divadlem. V letech 1918–1922 byl dramaturgem činohry brněnského Národního divadla, po roce 1922 se věnoval převážně práci knihovnické. Mahenovo obsáhlé dílo zahrnuje vedle dramatické tvorby, poezie a prózy i cenné odborné publikace z divadelnictví a knihovnictví.

 

Korektura: K.Ch.