bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Tereza Barvíková na Čaji o páté

Tereza Barvíková je začínající spisovatelka, která má na svém kontě již dvě vydané knihy – Něco si přej! a Přej si znovu!. Momentálně pracuje na svém třetím románu s názvem Svět láskohledačů, prvním dílu série Až uvěříš. O čem bude? A jakou nejlepší radu týkající se psaní dostala? Nejen to se dozvíte na Čaji o páté.

Jak ses dostala k psaní?

Nepamatuju si přesně jak, ani kdy. Občas jsem něco krátkého sepisovala, vymýšlela příběhy, ale nikdy jsem nic nedokončila. V roce 2015 měl bratr osmnáct a já přemýšlela nad dárkem pro něj. Chtěla jsem, aby mu zůstalo něco na pořád a jelikož můj kamarád Patrik Strohbach vydal knihu, napadlo mě, že bych mu mohla taky jednu napsat.

Vyšly ti už dvě knihy. Jaký je to pocit držet v rukách hotové dílo? 

Pocit to je neskutečný. Ale nějak si to ještě pořádně neuvědomuju. Nepřijde mi, že bych dokázala něco ohromného. Je to ale moc hezký pocit, když držíte v ruce knihu, která je plná vašich myšlenek.

Něco si přej! a Přej si znovu! jsou knihy o cestování v čase. Proč ses rozhodla právě pro toto téma?

Chtěla jsem především příběh o sourozeneckém poutu, pak mě napadlo, že by spolu mohli cestovat časem. Ani nevím proč. Vím, že jsem přemýšlela, o čem se dneska moc nepíše, co zrovna není hit, abych se moc neopakovala.

Tereza Barvíková a její bratr, pro kterého napsala svou první knihu.

Momentálně pracuješ na nové sérii s názvem Svět láskohledačů. Mohla bys čtenářům o ní něco prozradit?

Název ještě není stoprocentní. Zatím je pracovní název Až uvěříš: Svět láskohledače. Někdo mi poradil, abych název skřítků změnila například na Amorserky. Zní to asi zajímavěji, ale bojím se, že jsem si na láskohledače už moc zvykla. Tady by se mi asi hodil spíš názor čtenářů. Nicméně příběh je o mladé dívce, která dokáže vidět svého láskohledače. To jsou takoví skřítci, kteří mají za úkol zařídit shledání svého svěřence s jeho pravou láskou. Jde o lásku, přátelství, ale také o soupeření dobra se zlem v trochu jiném smyslu. Mám v plánu celkově čtyři díly.

Svět láskohledačů je kniha s nádechem pohádky plná originálních nápadů. Co tě inspiruje při její tvorbě?

Zrovna tento příběh mě napadl, když jsem ve druhém ročníku měla jako povinný tělocvik pěší turistiku. Chodili jsme po Brně a já tam nikoho neznala a tak jsem jen přemýšlela. Přemýšlela jsem nad vším možným a taky nad láskou a jak to asi vlastně funguje. Jaká je fakt šance najít tu pravou lásku, jestli vůbec existuje atd. No a pak mě napadlo, že by bylo legrační, kdyby existovali takoví skřítci, kteří tohle zařizují. A tak nějak to vzniklo. Jinak inspiraci k dílčím příběhům beru z dění kolem sebe. Nebo prostě jen píšu a ono to přichází samo. To většinou.

Čeho bys chtěla dosáhnout v spisovatelské kariéře?

Chtěla bych vydat bestseller. Nevím ale, jestli na to mám talent. No a kdyby se nějaká má kniha zfilmovala…to by bylo neskutečné. A taky by se mi líbilo pomocí výtěžku z knih pomáhat ostatním (hlavně i zvířatům). Ale zatím mi bohatě stačí, když mi napíše nějaký čtenář, že se mu má kniha líbila. To dokáže strašně moc a lidi si to občas ani neuvědomují.

Které knihy nebo filmy tě nejvíc ovlivnily? Které knihy jsou tvé oblíbené? 

Určitě Harry Potter. To je má oblíbená kniha. Pak také série Píseň ledu a ohně. Hru o trůny zbožňuju. Taky Hobita mám ráda, Pána prstenů spíš jako film. A z filmů se můžu pořád dívat na francouzské Návštěvníky. Ale ovlivnila mě asi ta Rowlingová, myslím, že z její tvorby si toho lidi mohou hodně vzít a vytvořila krásný svět.

Jakou nejlepší radu týkající se psaní jsi dostala?

Abych si nic nedělala ze špatných recenzí. Jenže ono to úplně nejde.

Je něco, co bys chtěla vzkázat svým čtenářům?

Přeju všem veselé Vánoce. Jo, a taky kdyby někoho zaujala má připravovaná kniha, budu ji zkoušet vydávat nejspíš pomocí Startovače, tak sledujte moji facebookovou stránku. Nezdá se to, ale kdyby každý přispěl i malinko…moc by mi to pomohlo.

Facebooková stránka autorky: Tereza Barvíková – autorka,  instagram autorky: terezabarvikova

 

Zdroj fotografií: fotografie poskytla autorka

korektura: K.Ch.

Jana Mišúnová

Jana Mišúnová

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis

More Posts