Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Prezident Blaník chce levné máslo!

Politicko-satirický český film v režii Marka Najbrta, jakožto pokračování diváky i kritiky uznávaného seriálu Kancelář Blaník, je v dnešních dnech k vidění ve vybraných kinosálech. Stojí tento film za návštěvu?

Hlavní postava, lobbista Antonín „Tonda“ Blaník (Marek Daniel), plánuje kandidaturu na post prezidenta České republiky. Slogany jeho kampaně jsou například „Lithium do každé rodiny!“, „Korupce dostupná pro všechny!“ nebo „Chceme máslo za dvacku!“, což pobaví zvláště diváky, kteří pravidelně sledují dění na české politické scéně. Nesmím ovšem zapomenout ani na jeho dva věrné pomocníky, a to Lenku (Halka Jeřábek-Třešňáková) a Žížalu (Michal Dalecký), kteří celému filmu dodají zápletku i hlavní ráz poté, co Žížala neodevzdá podpisové archy na Ministerstvo vnitra.

Film, jak už bylo zmíněno, se takřka celou svou konstrukcí opírá o seriál, ve kterém je například velmi dobře zpodobněna Tondova záliba v botách a módě, čemuž „náhodný divák“, který v životě neviděl ani jeden díl ze seriálu, nemůže ve filmu absolutně rozumět. Stejně tak bude náhodnému diváku cizí a nic neříkající hláška: „Kafe?“ „Kafe, cukr v tom“.

Pokud ovšem jste, stejně jako já, nadšenými fanoušky Tondy Blaníka a s chutí jste zhlédli všechny díly Kanceláře Blaník (vysílán od r. 2014), jistě nebudete zklamáni. Film opět pobaví svou, občas až příliš drsnou, satirou, reálností a ostrým jazýčkem postav. Kinosál budete nejspíš opouštět s „broukem“ v hlavě, zdali to, co jste právě měli šanci zhlédnout, není skutečným fungováním české politické scény.

Celou dobu vám budou hrát pro zpříjemnění a „zdrsnění“ scén písně skupiny Midi lidi, se kterými tvůrci spolupracují od prvního dílu seriálu a také se na plátně objeví řada známých osobností, kteří se svých rolí zhostili s vervou a energií, za což jim všem skláním upřímnou poklonu. Můžu jen v rychlosti jmenovat Tomáše Kluse, Miroslava Kalouska či předsedu Pirátské strany Ivana Bartoše.

oficiální trailer, zdroj:www.youtube.com

Film jako takový rozhodně nezklamal. Možná by se hodilo více vodítek pro ty, kteří seriál neviděli, ale i tak si myslím, že film byl velice kvalitně natočen, hudba perfektně zpracována a herci vystupovali energicky, s chutí a zápalem se vžili do role a scénář perfektně seděl nejen hercům, ale i po obsahové stránce.

Za mě: 4,5/5                                                                                   Hodnocení CSFD.cz: 78 %

 

 

zdroj obrázku: www.csfd.cz

 

Korektura: K.Ch.