Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Co rok 1968 dal a vzal?

Rok 1968 si většina obyvatel našeho státu spojuje se srpnovým příjezdem ruských tanků do Prahy a nástupem komunismu. Jenže v tento rok se přece staly i jiné věci.

V módě byly krátké sukně do áčka, z rádií zněly songy Golden Kids, Karel Gott vyhrává s Lady Carneval festival v Brazílii, Polák točí Nebeské jezdce, do osmé třídy jedné ruské základní školy nastupuje Vladimir Putin, v Británii se žení Terry Pratchett a po celém světe se rodí plno dětí. Třetího dne v září roku 1968 je mezi těmito dětmi i můj táta. Letos tedy dosáhne pátých kulatých narozenin. A mimo jiné k nim dostane také výroční knihu Můj rok 1968, kterou vydalo nakladatelství BIZBOOKS.

V řadě již vyšly knihy Můj rok 1958, Můj rok 1697 (recenze zde) a Můj rok 1978 (vydáno 2/2018). Autorkou knihy Můj rok 1968 je Jarmila Frejtichová, která spolupracovala i na dvou výše zmíněných publikacích. Ostatně v médiích působí již přes dvacet let. Byla například šéfredaktorkou měsíčníku Moderní řízení, několik let vedla odborný měsíčník Business World a psala pro celou řadu deníků. Jako spisovatelka však vešla do povědomí české veřejnosti až díky knize Můj rok 1967.

Kniha, kterou držíte v ruce, vám ukáže rok 1968 z trochu jiného úhlu. Přečtete si, čím se lidé tehdy bavili, jaká divadelní představení hýbala kulturní veřejností, co se nosilo a proč z oběhu mizely tříkorunové mince,“ uvádí anotace knihy. Ukázku z knihy Můj rok 1968 naleznete na stránkách nakladatele.

Kniha je ucelenou soustavou rešerší z oblasti módy, kultury, sportu, politiky i ekonomiky. Najdeme zde záznamy ze soudní síně i dobové vtipy.

„Obžalovaný, pokud byl skladníkem v JZD, přiděloval nejlepší krmivo funkcionářům a ostatní dobytek okrádal.“

ukázka s.119

Najdeme zde vzpomínky lidí, kteří tehdy byli malými dětmi a složitou situaci vnímali bez politického kontextu.

V závěru knihy je potom umístěn jakýsi deník významných událostí jednotlivých dnů a to jak z naší historie, tak i ze světa. Tato kapitola má přibližně šedesát stran. Víte, co zajímavého či přelomového se stalo v den, kdy jste se narodili?

zdroj úv. obrázku:www.albatrosmedia.cz

Korektura: K.Ch.

 

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts