bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Morris Gleitzman – Potom

Desetiletému Felixovi a šestileté Zeldě se podařilo uprchnout z vlaku, který je vezl do tábora smrti. Ukrývají se v lese a přemýšlejí, co dál. Rozhodnou se, že si najdou nové rodiče, ale když jste Žid a kolem zuří druhá světová válka, rozhodně to není snadný úkol.

Zelda s Felixem ale mají štěstí. Ujme se jich laskavá statkářka Genia, nechá je u sebe v domě, vybělí jim vlasy a změní jména. Zdá se, že po dlouhém období útrap se na děti konečně usmálo štěstí a našly místo, kde přečkají válku. Felix však ví, že jeho židovský původ je všechny ohrožuje a že je jen otázkou času, kdy někdo odhalí jeho pečlivě ukrývané tajemství. Za každou cenu chce ale ochránit malou Zeldu. Ať to stojí cokoliv.

Morris Gleitzman v knize Potom pokračuje ve vyprávění o Felixovi a Zeldě, jejichž předešlé příběhy znají čtenáři z románu Kdysi, prvního dílu autorovy série inspirované životním příběhem polského lékaře Janusze Korczaka. Ten vedl během války ve Varšavě sirotčinec pro židovské děti. Když německé úřady nařídily transport dětí do koncentračního tábora, Korczak se rozhodl jít s nimi i přesto, že dostal nabídku na vyřazení z transportu.

Stejně jako předchozí díl, i Potom je vyprávěním o válce z pohledu dítětě, i když Felix pod vlivem událostí pomalu ztrácí svou dětskou nevinnost a bezelstnost a učí se hledět na svět jinak, dospěleji. Poznává, že nic není takové, jaké se na první pohled zdá. To se týká nejen starého pána, kterého považuje za udavače, ale i kluka z Hitlerovy mládeže, který miluje stejné knihy jako Felix nebo židovského sirotka toužícího po pomstě.

Na rozdíl od Felixe zůstává Zelda pořád dítětem, které si neuvědomuje možné následky svých činů, takže si příběh uchovává jisté kouzlo dětské naivity a nevědomosti. I tak je ale tato kniha o mnoho krutější a temnější než předchozí díl a přesto, že příběh nekončí dobře, jako červená nit se příběhem vine naděje. Naděje na přežití, na konec války, na lepší budoucnost. Kniha je původně určená dětem, ale zaujme i dospělé. Děsivý, dojímavý a citlivě napsaný Felixův příběh si totiž nejde nezamilovat.

Zdroj obrázku: argo.cz

 

Korektura: K.Ch.

Jana Mišúnová

Jana Mišúnová

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis

More Posts