Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Naivní kavky, neohrožený Krkavec a jeho pět vran

Leigh Bardugo si získala srdce čtenářů young adult literatury po celém světě. Dala jim totiž román o statečné dívce, která se nečekaně stala grišou – čarodějkou, které leží v rukou osud světa. Vytvořila nový fantasy svět inspirovaný především carským Ruskem (Ravka), ale najdete zde i podobnost s jinými zeměmi (sousední Fjerda se nápadně podobá Skandinávii, Šuhan má v sobě cosi asijského a Nová země navozuje představu Ameriky). Mezi světadíly se nachází Pravé moře a v něm leží ostrov Kerch. A právě zde se odehrává druhý příběh autorky – Šest vran.

Ostrovní přístaviště patří místním gangům, nás ale bude nejvíce zajímat přístaviště č. 5 patřící Gaunerům. Jejich symbolem je vrána a jejich nekorunovaným vůdcem mladý Kaz Brekker, přezdívaný Krkavec, o kterém se proslýchá, že je démon. Ostatně legendu přiživuje jeho chladné srdce, prohnané myšlení i rychlé zlodějské ruce, které nikdy nespatříte bez rukavic. Kazova pověst se dostane až k obchodníkovi, který mu nabídne pohádkovou odměnu za neproveditelný úkol – přivést zajatého vědce z Ledového paláce.

knižní trailer Šest vran, zdroj:www.youtube.com

Pro Kaze je takový úkol neodolatelnou výzvou, a tak okamžitě dává dohromady malý, ale nepřekonatelný tým. Neobejdou se bez Mory – akrobatky Inej, která se dokáže pohybovat nenápadně jako stín. A potřebovat s sebou budou i někoho, kdo se v Ledovém paláci dobře vyzná – Fjerdana Matthiase, který je ovšem zavřený v keršském vězení za obchod s griši. Tedy konkrétně s korpoláčicí (smrtičkou) Ninou, která na výpravě nemůže chybět. Pátou vránou je Kazův zadlužený přítel Jesper se svými proklatě rychlými kolty a výpravu uzavírá benjamínek Wylan. Ke Gaunerům sice patří jen krátce, ale vyzná se v chemii (dokáže vyrábět výbušniny prakticky z čehokoli) a je dostatečně dobrým kreslířem na to, aby zhotovil nákres Ledového paláce. Navíc by se mohl hodit jako pojistka (je totiž obchodníkovým synem, který utekl z domova).

Nejsou ale jediní, kdo se pokusí získat milionovou odměnu a musí si poradit s konkurenčními gangy i samotným bezpečnostním opatřením Ledového paláce, sídla nelítostných Fjerdanů, jenž tolik lpí na svých tradicích. Podaří se jim vězně zachránit? Dostanou svou odměnu, která může dát jejich životům nový směr?

Šest vran je dobrodružný román s prvky young adult fantasy. Líbí se mi, že veškeré romantické prvky, které se v YA tak často objevují, jsou zde utlumeny. Celý příběh tak působí mnohem uvěřitelněji. Bardugo má nadání pro příjemně zvolený hovorový jazyk a výborný popis jak míst, tak především detailního zpracování charakteristik postav. Děj se odvíjí rychle a navzdory tomu, že se střídají jeho vypravěči, se v něm budete dobře orientovat. Změna úhlu pohledu románu spíše prospívá, chvílemi čtenáři dopřává nahlédnutí do minulosti a pochopení psychologie postavy. Bardugo však nikdy neopomene vytvořit pevný slovní most, kterým svou postavu i čtenáře vrátí do přítomného okamžiku. Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl série, máme se ještě na co těšit.

zdroj úv. obrázku:www.fragment.cz

 

Korektura: K.Ch.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts