bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Neil Gaiman – Severská mytologie

Seznamte se se světem severských bohů! Vládne jim Ódin, nejvyšší a nejstarší z nich. Má jen jedno oko, protože druhé vyměnil za moudrost. Má i mnoho dalších jmen, například Otec všech nebo Bůh šibenic. Jeho syn Thór je nejsilnějším z bohů a Thórův pokrevní bratr Loki je zase tím nejvychytralejším a nejúskočnějším.  

Oni i další bohové a bohyně žijí v Ásgardu, místu obehnaném vysokými hradbami. Kdo je postavil? Jak získal Thór své proslavené kladivo? A co se stalo, když mu to kladivo někdo ukradl? Budou Lokimu pořád procházet jeho intriky? Co bude následovat po konci světa zvaném ragnarök?

Na všechny tyto otázky odpovídá anglický spisovatel Neil Gaiman, který se proslavil knihami Hvězdný prach, Koralina nebo Američtí bohové. Ve svém díle Severská mytologie převyprávěl klasické severské mýty a spojil je do jednoho uceleného vyprávění.

Kniha se dobře čte, ale zpočátku může být náročné orientovat se v jednotlivých pojmech a jménech. Těch je zde opravdu hodně a i když je na konci knihy slovníček, ve kterém jsou vysvětleny jak pojmy, tak i to, co jsou postavy zač a jejich rodinné vztahy, stejně chvíli trvá, dokud si to nejpodstatnější zapamatujete.

Bohové a bohyně hodně připomínají obyčejné smrtelníky – touží po moci, milují i nenávidí, mají nejen své dobré, ale i zlé stránky, někdy jsou milosrdní a jindy se neštítí ničeho. Autor si dal záležet na všech postavách, u nichž se vyhnul jakémukoliv suchému opisu, a jejichž charaktery raději přemítá do činů. Díky tomu působí živě a realisticky a jelikož je zde zobrazena spousta nejrůznějších povah, každý si najde svého oblíbence. Já si oblíbila statečného Thóra, chytráka Lokiho a krásnou Freyju.

Stejně rozmanité jako charaktery postav jsou i samotné příběhy. Některé z nich jsou plné zrady a prolhanosti, třeba ten o vzniku básnické medoviny (jeho závěr je ale hodně vtipný!). Další jsou zábavné. Třeba ten, ve kterém obr ukrade Thórovi kladivo a chce za něj ruku Freyji, nejkrásnější z bohyň. Když ta odmítne, za nevěstu se převlíkne samotný Thór a ve společnosti Lokiho, který si takovou zábavu nemůže nechat ujít, se vydají do země obrů, aby kladivo získali zpátky. Dočkáte se i epické závěrečné bitvy a konce světa, po kterém se zrodí něco nového.

Severská mytologie je vydařená sbírka těch nejznámějších severských mýtů, která by vám neměla uniknout, protože v sobě spojuje mistrovské vyprávění, propracované charaktery postav a rozmanité příběhy, na jaké se nezapomíná.

Zdroj obrázku: argo.cz

Jana Mišúnová

Jana Mišúnová

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis

More Posts